Radek Šnábl

Radek Šnábl | foto: ČTK

Odsouzený Kalouskův poradce Šnábl se znovu pokouší otevřít svůj případ

  • 15
Poradce ministra financí Radek Šnábl, jenž zastupuje stát v miliardových arbitrážích, znovu stane před ústeckým krajským soudem. Za mnohamilionový podvod zde již dostal dvouletou podmínku. Nyní se snaží svůj proces obnovit úplně od začátku.

"Mohu potvrdit, že podal návrh na obnovu řízení," uvedla ústecká krajská soudkyně Kamila Krejcarová.

Aby soud mohl líčení obnovit, musel by Šnábl předložit převratný důkaz. Tedy takový, který dosud nebyl známý a sám o sobě nebo ve spojení s dalšími důkazy by přinášel zcela nový pohled, jímž by se mohlo změnit posouzení viny nebo trestu.

"Skutečně jsme dohledali důkaz, který zcela vyvrací rozsudek soudu. Ale před soudním řízením nechci nic komentovat," řekl Šnábl.

Soud se návrhem bude zabývat 11. ledna. Šnáblova šance na obnoveni procesu ale není asi příliš vysoká.

"Jeho důkaz nijak nemění pohled na věc. Já jsem ale povinna ho projednat. A uvidíme, jestli nepřinese ještě nějaký další," říká soudkyně Krejcarová.

Účetně bylo vše v pořádku, obchod se ale nekonal

Případ, kvůli kterému byl Šnábl odsouzen, je už z roku 1999. Tři podnikatelé, mezi které Šnábl patřil, tehdy podle soudu zinscenovali fiktivní vývoz stovek hracích automatů do Arménie.

Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a od Finančního úřadu v Děčíně získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus, kdy chtěli přes sedm milionů korun, jim už nevyšel.

Účetně bylo vše čisté, obchod však ve skutečnosti podle soudu vůbec neproběhl. Šnábl neustále opakuje, že je nevinný.

"Mám v ruce pět rozsudků správních soudů, že moje daňové přiznání bylo v pořádku," hájil se od počátku. Jenže podle ústeckého krajského soudu mohli podnikatelé právě díky propracovanému účetnictví oklamat finanční úřad a získat miliony.

Šnábl navíc tvrdí, že krajský soud porušil zákon, když se spokojil s výslechem jednoho ze svědků v Arménii a obhajoba při něm nebyla.

"Nebyla mi daná možnost klást mu otázky," říká Šnábl. Stížnost pro porušení zákona podala ve prospěch Šnábla dokonce i tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Neuspěl ani Šnábl, ani Kovářová.

Zvrátit rozsudek se Šnábl pokusil již několikrát

V září 2008 ho ústecký krajský soud odsoudil k dvouleté podmínce a pokutě 300 tisíc korun, jeho verdikt potvrdil 3. dubna 2009 i Vrchní soud v Praze, když zamítl Šnáblovo odvolání. Dovolání pak odmítl i Nejvyšší soud.

"Výslech zmíněného svědka byl jen podpůrný, obžalovaní nebyli odsouzení jen na základě něho," argumentoval mluvčí soudu Petr Knötig.

I přes pravomocné rozhodnutí soudu však Šnábl zastával na ministerstvu financí velmi důležitý post. Jako ředitel mezinárodněprávního odboru řídil miliardové arbitráže. Přesto si ho tehdejší ministr Miroslav Kalousek na úřadu nechal.

"Přestupek, kterého se dopustil, je nesrovnatelný vůči desítkám miliard, které Česku zachránil. Já jsem ho tam prostě potřeboval," vysvětloval Kalousek.

Po pádu vlády vystřídal Kalouska Eduard Janota. Poté, kdy na případ upozornila MF DNES, podal Šnábl rezignaci. Dál však pracoval jako poradce ministra a ve stejné funkci pracuje i nyní. Radí opět Kalouskovi.