Těžba na Mostecku se má utlumit v roce 2022 (Ilustrační snímek)

Těžba na Mostecku se má utlumit v roce 2022 (Ilustrační snímek) | foto: KrajemUhlí.cz

Odpůrci těžby uhlí se hodlají obrátit na premiéra i ministra financí

  • 4
Zastání na nejvyšších místech chtějí získat odpůrci těžby, kteří jsou proti pokračování dolování uhlí na Mostecku. Kvůli zachování těžebních limitů se hodlají představitelé Horního Jiřetína sejít s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem, schůzku má zprostředkovat starostka Litvínova.

Obě města se mohou opřít o čerstvá oficiální usnesení, že chtějí všemi zákonnými prostředky bojovat proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Nejprve jej prosadila koalice v Litvínově, tento týden podobný text přijali i zastupitelé Horního Jiřetína. A to i přesto, že podobné prohlášení už v minulosti udělali.

„Dlouho jsme se k limitům oficiálně nevyjádřili, proto jsem stál o to, abychom to udělali nyní. Zvlášť když máme zastupitelstvo v novém složení, tak abychom dali najevo svůj postoj,“ uvedl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Vysvětlil i, co si lze představit pod termínem „všemi zákonnými prostředky“, které mají ve svém usnesení obě města. „Chceme se setkávat s politiky, oslovovat ministry či poslance. Aktivně musíme vystupovat hlavně nyní, kdy se jedná o státní energetické koncepci a surovinové politice státu,“ poznamenal Buřt.

Horní Jiřetín oceňuje podporu Litvínova

Odpůrci těžby, která by v případě prolomení limitů zlikvidovala Horní Jiřetín a Černice a přiblížila se k Litvínovu, chtějí v příštích měsících využít kontaktů v rámci hnutí ANO 2011, za které se Bláhová stala starostkou Litvínova.

„Paní starostka slíbila, že zkusí zprostředkovat naše společné setkání s ministrem financí panem Babišem a ministrem životního prostředí (oba ANO), případně i s panem premiérem Sobotkou (ČSSD). Neříkám, že by to mělo být hned v lednu, ale rádi bychom jim své postoje vysvětlili,“ řekl Buřt.

Zároveň zdůraznil, jak je pro Horní Jiřetín důležité, že podobné stanovisko, tedy proti pokračující těžbě, zastává i Litvínov, jehož rozvoj by podle kritiků rozšířená těžba rovněž ohrozila. Zcela opačné zájmy mají naopak těžařské společnosti, jež by pochopitelně prolomení limitů uvítaly. Týká se to i Severní energetické, která by velkolom ČSA chtěla rozšířit i o území Horního Jiřetína a okolí.

Limity se musí vyřešit co nejdříve, říkají těžaři

Jestliže obyvatelé lokality se bojí, že jim těžba uhlí zničí domovy, ani těžaři nemají slabé argumenty. Pokračování dolování je z jejich pohledu zajištěním práce pro tisíce lidí, na což ostatně při své loňské návštěvě upozornil i prezident Miloš Zeman, jenž prolomení limitů podpořil.

Severní energetická upozorňuje, že už musela zahájit útlum těžby a zrušit dvě stovky pracovních míst. „Kolem roku 2022 následně dojde k ukončení těžby uhlí, a poté ke konzervaci a rekultivaci území. V této souvislosti bude zrušeno 1 200 míst v horizontu pěti let, spolu s nimi cca 3 000 míst v návazných profesích,“ uvádí mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Ať už bude vládní rozhodnutí o limitech jakékoliv, musí k němu dojít brzy. „Rok 2015 bude zlomový. Ať tak, či onak, rozhodnout se musí co nejdřív,“ zdůraznila Sáričková Benešová. Důvod je jasný: na pokračování či zastavení těžby se musí těžařské společnosti připravit. Jak rekultivace v případě konce dolování, tak těžba skrývky nad uhlím se musí dělat v předstihu a nelze čekat na rok 2022.