Ódinovi vojáci v zemi svého původu

Ódinovi vojáci v zemi svého původu | foto: Minna Raitavuo, Reuters

Pochod Teplicemi zopakujeme, tvrdí Ódinovi vojáci hrající si na domobranu

  • 78
Chtějí prý bránit vlast před imigranty a vrátit pořádek do českých ulic. Když ale takzvaní Ódinovi vojáci nedávno mašírovali Teplicemi, kam jezdí do lázní Arabové, vyvolali spíše nechápavé pohledy. Pochod Teplicemi byl první větší aktivitou české buňky této organizace. A mají přijít další.

„Přišli, vyfotili se a zase odešli. Vůbec nechápu, proč se objevili zrovna v Teplicích. V šanovském parku žádného uprchlíka nenajdou,“ krčí rameny ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

„Aspoň na pár hodin jsme vrátili teplické ulice zpět do rukou Čechů,“ pochválili naopak svou akci členové Ódinových vojáků. Připouštějí však, že načasování jim příliš nevyšlo.

Arabských hostů a jejich handicapovaných dětí bylo v tu sobotu odpoledne v parku minimum. Jeho zázemí totiž využívají převážně v podvečerních hodinách.

„Akci v teplickém parku ale určitě zopakujeme, možná už do týdne. Následovat budou i další města,“ předesílá zakladatel mostecké buňky Ódinových vojáků Martin Šašala.

Soldiers of Odin mají kořeny ve Finsku

Organizace Soldiers of Odin vznikla v roce 2015 ve finském městě Kemi jako reakce na tamní problémy s imigranty (o organizaci zde). Šéfa teplických strážníků proto udivuje, proč černě odění a většinou holohlaví muži pochodovali lázeňským parkem.

Většinu návštěvníků parku v srdci lázeňského Šanova v sobotu tvořili senioři, kteří si přišli poslechnout swingovou produkci dechového tělesa.

Na druhém konci parku se mezi tím zformovala asi dvacítka lidí v černých tričkách s nápisem Soldiers of Odin, jaké ve Finsku nosívají členové tamní kontroverzní domobrany.

Po chvíli se vydali na pochod, prošli kolem užaslých posluchačů a po kolečku parkem se opět rozešli. „Co je to za šašky? Proč tady provokují?“ ptala se jedna z žen městských policistů, kteří na akci dohlíželi.

Když se dozvěděla, že jde o členy organizace kladoucí si za cíl chránit města před přistěhovalci, rozčílila se. „To nás chtějí chránit před těmihle?“ ukázala směrem k několika arabským lázeňským hostům, kteří poklidně posedávali na lavičkách.

Policie aktivitu skupiny sleduje

Strážníci pochod Ódinových vojáků v součinnosti se státní policií sledovali a pokud se dozvědí o dalších akcích této skupiny, budou je opět monitorovat.

„Pokud chtějí reagovat na loňské problémy s arabskou klientelou lázní, tak mohu sdělit, že letos je situace bezproblémová. Arabských hostů je zde totiž podstatně méně než loni,“ říká ředitel strážníků.

Chrdle zároveň poukazuje na opatření, kterými se město snažilo situaci uklidnit. Magistrát loni například najal interkulturního asistenta z řad místních muslimů, který návštěvníky parku informoval o nevhodném chování (o multikulturním asistentovi zde).

Podle Martina Šašaly ale členové domobrany nemají žádného vymezeného protivníka a pořádek v ulicích budou hájit před jakýmkoli narušitelem.

„Budeme pomáhat lidem nejenom proti imigrantům nebo nějakým Turkům. I bílý může napadnout bílého, pak zavoláme policii nebo ochráníme slabšího. Obracejí se na nás lidé, posílají nám adresy ubytoven a dalších problémových míst, kam bychom měli zavítat,“ vysvětluje Šašala.

Organizace odmítá spojení s neonacisty

Členové domobrany pojmenované podle severského boha Ódina také odmítají napojení na neonacistické struktury, ačkoli sám její zakladatel Mika Ranta má vazby na finskou ultrapravicovou scénu a byl navíc odsouzený za rasově motivovaný útok.

„Určitě nechceme vyvolávat konflikty. Samozřejmě že mezi sebou můžeme mít i problémové lidi. Pokud ale udělají průšvih, ocitnou se na černé listině a u nás skončí,“ upozorňuje Šašala.

Zájem o členství však podle něj neustále vzrůstá, v současné chvíli se do organizace o 60 členech hlásí asi 600 lidí.

„Není to tak, že si můžeme dělat, co chceme. Spolupracujeme s organizacemi v 19 zemích, přicházejí nám pokyny hlavně z Finska a Švédska, jak dále postupovat. Teď chceme být hlavně co nejvíce vidět,“ zdůrazňuje Šašala.