Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Israel Aerospace Industries

Ochránci přírody začali užívat dron. Pomocí něj zmonitorují orchideje

  • 1
Ochránci přírody v kraji začali k monitorování chráněných rostlin a lokalit použít dron. Díky tomuto bezpilotnímu letadélku třeba nedávno spočítali bledule jarní rostoucí v rezervaci Arba u Srbské Kamenice. Teď se chystají na Ústecku monitorovat vzácné orchideje.

Zatím se jedná o první fázi projektu, kdy chtějí ochránci přírody zjistit, co všechno se dá dronem monitorovat.

„S jeho pomocí bychom mohtějí li mít přesnější údaje o lokalitách a rostlinných druzích, které na nich rostou,“ říká Jiří Bělohoubek, botanik ústecké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ochránci tak mají v plánu dron použít k monitorování zvláště chráněných území či ke sledování šíření invazních druhů rostlin.

„Mohli bychom ho ale využít i k monitorování černých skládek a fotografie pak použít jako důkazní materiál při správních řízeních s těmi, kteří je zakládají nebo rozšiřují,“ přibližuje Bělohubek.

Na základě snímků vznikla fotomapa

Aktivit, k nimž chtějí dron vyuít, mají ochranáři celou řadu. Pak zpracují metodiku, podle níž by s dronem pracovali lidé na jednotlivých regionálních pracovištích.

První práce s dronem v rezervaci Arba u Srbské Kamenice byla úspěšná. Stroj létal 15 metrů nad zemí, lokalitu dokonale zmapoval a na základě snímků pak vznikla fotomapa.

Z ní ochránci přírody speciální počítačovou metodou zjistili, že na místě roste na 50 tisíc bledulí.

Metoda podle nich má i přidanou hodnotu v podobě toho, že se zcela minimalizuje poškození vegetace i jednotlivých rostlin.

Ochránci sčítají bledule v rezervaci Arba už od roku 1999, jedná se totiž o jeden z nejvýznamnějších mokřadů v Labských pískovcích.