Na bývalého radního Josefa Macíka (vlevo) a exprimátora Víta Mandíka (uprostřed) podal státní zástupce obžalobu. U Zuzany Kailové (vpravo) musí se stíháním počkat, až přestane být poslankyní.

Na bývalého radního Josefa Macíka (vlevo) a exprimátora Víta Mandíka (uprostřed) podal státní zástupce obžalobu. U Zuzany Kailové (vpravo) musí se stíháním počkat, až přestane být poslankyní. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Obžaloba: Exprimátor Ústí přihrál spřátelené firmě předraženou zakázku

  • 6
Bývalé sociálnědemokratické vedení ústeckého magistrátu si pohlídalo, aby spřízněná firma získala předraženou zakázku na vítání občánků. Vyplývá to z obžaloby tehdejšího primátora Víta Mandíka a exradního Josefa Macíka, kterou má MF DNES k dispozici. Oběma hrozí až deset let vězení.

„Oba obvinění vedeni cílem zajistit pro společnost Darothore přidělení veřejné zakázky na pořádání akce Vítání občánků, a současně si vědomi toho, že společnost vyúčtuje za realizaci akce cenu, která bude oproti reálné hodnotě neúměrně navýšená, dlouhodobě a koordinovaně jednali v rozporu s požadavkem na postup s péčí řádného hospodáře,“ píše v obžalobě státní zástupce Jan Fuchs.

Vítání občánků v Ústí

Smlouvu s firmou Darothore na vítání občánků podepsal primátor Vít Mandík z ČSSD 12. prosince 2011.

Město mělo za zakázku zaplatit s DPH 5,22 milionu korun. Když se o ni začala zajímat policie, město ji po roce a čtvrt ukončilo „z důvodu úspor“.

Náklady na projekt měly kromě květin pro matky, fotografií a drobných dárků zahrnovat třeba kampaň o 72 billboardech, vyvěšení 30 plakátů v okrasných rámech, vytištění pozvánek pro představitele města či zaplacení pěveckého sboru na samotné akci.

Samotné město pak ještě platilo dárkové šeky pro matky - prvorodičky na 5 tisíc korun.

Podle obžaloby vše začalo v květnu 2011, kdy tehdejší primátor Mandík (ČSSD) pověřil vedoucího odboru kultury Marcela Rahma, aby na zajištění zakázky na vítání občánků oslovil čtyři konkrétní firmy - Crazy Production, Studio 071, Roxy II racing team a Darothore.

„Byly vzájemně personálně, případně prostřednictvím předchozí spolupráce propojeny,“ píše v obžalobě Fuchs.

Radní Macík (ČSSD) pak spolu s tehdejší náměstkyní primátora Zuzanou Kailovou odsouhlasil podmínky výběrového řízení, do kterého se firmy měly přihlásit.

Jenže při soutěži se stalo něco, s čím nejspíš radnice nepočítala. Do řízení se přihlásila i nepozvaná reklamní agentura Atlantic. A podle obžaloby podala nejvýhodnější nabídku. „Nabídka byla levnější o statisíce,“ sdělil MF DNES žalobce Fuchs.

Radnice výběrové řízení zrušila

Macík jako předseda výběrové komise obratem posuzování nabídek přerušil. V červnu pak úspěšně inicioval zrušení celé soutěže bez udání důvodu.

„Vnímal jsem to, že to neprobíhalo tak, jak to z hlediska zákona probíhat mělo,“ přiblížil MF DNES svůj pohled na kauzu šéf firmy Atlantic Jiří Dlouhý.

Radní Macík své tehdejší jednání nevysvětlil. „Já se omlouvám, nemám čas,“ sdělil a zavěsil. Později v esemesce napsal: „K této politicky vykonstruované kauze se dále vyjadřovat nebudu. Žádný zákon jsem neporušil, žádný trestný čin jsem nespáchal. Navíc mi obžaloba nebyla ještě doručena.“

Mandík po zrušení výběrového řízení rovnou uzavřel smlouvu na pořádání akce do konce roku 2011 s firmou Darothore. Ta měla k bývalé radnici blízko, byla personálně propojená s firmou ROXY II, jež v letech 2008 a 2010 darovala ČSSD dohromady čtyři miliony korun.

Darothore inkasovala 148 tisíc korun a radnice následně vypsala novou soutěž, jejíž vítěz měl vítání občánků zajišťovat v letech 2012 až 2014.

Znalecký posudek zjistil předražení zakázky o milion

Druhá soutěž byla vypsána tak, že se do ní přihlásila pouze firma Darothore. Výběrová komise, které předsedal Macík, ani neposuzovala, zda je její nabídka výhodná a dala ji rovnou ke schválení radě města. „Komise konstatovala, že jedinou přihlášenou nabídku nebude hodnotit,“ stojí v obžalobě.

Primátor Mandík kontrakt podepsal v prosinci 2011. Město mělo firmě podle smlouvy následující tři roky vyplatit celkem 5,22 milionu korun.

Krátce poté, co se o zakázku začala zajímat policie, však radnice k 1. březnu 2013 od smlouvy odstoupila. Ze tří splátek stačilo město firmě Darothore podle obžaloby uhradit jednu, firma tak inkasovala 1,74 milionu korun.

Vyplacená částka je podle žalobce přemrštěná, reálná cena za poskytnuté služby byla výrazně nižší. „Zpracovaným znaleckým posudkem bylo zjištěno předražení vyúčtovaných položek o částku nejméně 1 milion korun,“ stojí v obžalobě.

„Jsem nevinný. Téhle vykonstruované kauze nerozumím,“ hájí se však bývalý primátor Mandík.

Žalobce chce k soudu předvolat celou bývalou radu

Státní zástupce Fuchs ale uvedl, že Mandíkovi s Macíkem vzhledem k jejich roli v soutěži musela být „předraženost předmětné zakázky“ zcela zřejmá.

Pravděpodobně to je důvodem, proč nejsou obžalováni i ostatní radní. Ti pouze zvedli ruku pro konečnou nabídku, aktivní roli jako Mandík s Macíkem v zakázce ale nehráli.

K soudu se však ostatní radní nejspíš přeci jen budou muset dostavit. Státní zástupce totiž navrhuje předvolání bývalé kompletní rady města v pozici svědků. Vypovídat by tak měli třeba tehdejší náměstci primátora Jan Řeřicha a Helena Kubcová (oba tehdy ODS) nebo exradní Pavel Dlouhý a Arno Fišera (oba ČSSD).

Mandíkovi s Macíkem hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku až 10 let vězení.

Policie chtěla stíhat i tehdejší náměstkyni primátora Zuzanu Kailovou, která se na zakázce zpočátku také podílela. Kailová se ale za ČSSD na podzim 2013 stala poslankyní a Sněmovna ji odmítla vydat. Stíhat ji bude možné, až jí skončí poslanecký mandát.