Přestupky, třeba i špatné parkování úředníci neřešili, na konci roku pak skončily v archivu. Ilustrační snímek

Přestupky, třeba i špatné parkování úředníci neřešili, na konci roku pak skončily v archivu. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie obvinila úředníky z Ústí, neřešili tisíc přestupků za parkování

  • 17
Policie obvinila tři úředníky odboru kontroly ústeckého magistrátu. Podle kriminalistů neevidovali přestupky za nezaplacené parkování a dopustili se tím zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Takových případů našli kriminalisté víc než tisíc.

Obviněnými jsou podle informací ČTK vedoucí odboru Jana Sokolová, vedoucí oddělení přestupků v dopravě Marcela Rosenkrancová a referent téhož oddělení Josef Mansfeld.

„V tuto chvíli se k tomu nebudu vyjadřovat. S obviněním nesouhlasím,“ reagovala Sokolová. Zda podá proti obvinění stížnost, neuvedla. „Vše řeší můj právník,“ řekla.

Podle policie nejsou všichni úředníci stíhaní za totéž. „Každý z obviněných je stíhán pro jednání, jehož se dopustil on sám v rámci výkonu své činnosti,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté podle ní nevylučují, že obviní ještě další lidi.

Obvinění se týká přestupků, které úředníci dostávají od městské policie. Ta podle zavedené praxe přestupky shromažďuje a odboru kontroly je pak předává k vyřešení a případnému potrestání viníků.

„Poté, co byly přestupky postoupeny příslušnému odboru, tak byly bez dalšího založeny. Byly vedeny v kanceláři příslušného úředníka, který je na konci roku odnesl do archivu. Toto se dělo celý minulý rok,“ uvedl dozorující státní zástupce Jan Řeháček.

Vedoucí parkoval v zákazu, úřednice přestupek odložila

Jedna z obviněných navíc odložila přestupek svého kolegy, vedoucího odboru dopravy Dalibora Dařílka. „Podle našeho názoru byl klientelisticky, protiprávně odložen přestupek jednoho ze zaměstnanců magistrátu,“ řekl dozorující státní zástupce.

Podle informací ČTK parkovalo Dařílkovo auto v zákazu vjezdu. Strážníci přestupek zaevidovali a předali odboru kontroly k dořešení. Úředníci si nejprve z evidence zjistili, komu vůz patří a přestupek následně odložili.

Dařílek odmítl, že o to kolegy žádal. „To bych byl blázen,“ reagoval.

Obvinění ze zneužití pravomoci čelil před lety i Dařílek a jeho někdejší podřízená za to, že nepotrestali za jízdu v opilosti bývalého radního Jiřího Madara. Soud nakonec oba zprostil viny. Konstatoval sice, že úředníci nepostupovali správně a poskytli Madarovi výhodu, soudu se ale nepodařilo prokázat, že tak učinili úmyslně.

Právě po této kauze změnil ústecký magistrát systém řešení dopravních přestupků a z odboru dopravy je přesunul na odbor kontroly.

Úředníci zůstávají na svých místech

Obvinění úředníci dál pracují na svých místech. „Úřad neměl a nemá právní důvod činit personální opatření v souvislosti s obviněním úředníků, ctíme presumpci neviny,“ řekla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Řidiči, jejichž přestupky úředníci nezaevidovali, nemají vyhráno. Úřad totiž všechny takové přestupky za neplacené parkování zařadil zpětně k projednání.

To se netýká vedoucího Dařílka, jehož přestupek úřednice tehdy rovnou odložila.

,