Ústecký primátor Vít Mandík

Ústecký primátor Vít Mandík | foto: Karel Pešek, MAFRA

Policie žádá vydání poslankyně a stíhá primátora Ústí kvůli vítání občánků

  • 108
Policie obvinila ústeckého primátora Víta Mandíka a jednoho z radních Josefa Macíka za projekt vítání občánků. Zároveň policie žádá Sněmovnu o vydání poslankyně Zuzany Kailové, která byla náměstkyní ústeckého primátora. Všichni tři jsou z ČSSD.

"Jejich nezákonné jednání spočívá v tom, že z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu 'Vítání občánků'. Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně milion korun," informovala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policie obviněné stíhá za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim vězení od tří do deseti let.

"V souvislosti s tímto případem po konzultaci s dozorujícím státním zástupcem budeme žádat předsedu Poslanecké sněmovny o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání poslankyně Zuzany Kailové," dodala mluvčí.

Umírněná radost ústecké ČSSD. Uprostřed s brýlemi Josef Macík, vlevo nahoře Arno Fišera, vpravo Zuzana Kailová, vedle ní Michal Rožec.

Slavnost pro prvorodičky a jejich novorozeňata pro město zajišťovala firma Darothore. Za organizaci a propagaci akce si účtovala několikanásobně víc, než nakonec stály dárky pro matky.

"Usnesení policie nyní studuji s právním zástupcem. Ničeho jsem se vědomě nedopustil a proti usnesení policie podám stížnost," řekl k obvinění radní Macík, který seděl ve výběrové komisi při organizaci zakázky na výběr firmy.

Primátor Mandík smlouvu podepsal. "Usnesení o zahájení trestního stíhání mi bylo předáno 22. 4., v době, kdy probíhalo jednání rady města. Proti usnesení jsem podal prostřednictvím svého právního zástupce stížnost," sdělil Mandík.

"Není mi známo, co je obsahem žádosti policie a z toho důvodu se k věci nyní nebudu vyjadřovat," uvedla poslankyně Kailová.

Firma byla jediným uchazečem

Město s firmou Darothore uzavřelo koncem roku 2011 tříletou smlouvu. Radnice byla připravena za zakázku zaplatit 5,22 milionu korun. Kontrakt počítal s tím, že třetina nákladů padne na mediální prezentaci akce a zbytek na scénář průběhu vítání a technické zajištění.

Dárkové šeky pro rodiče v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětských potřeb navíc město platilo ze svého (o kauze zde).

Firma Darothore byla při soutěži o zakázku jediným uchazečem a podle dnes platného zákona by se takový tendr musel zrušit. Společnost Darothore je personálně propojená s agenturou ROXY II, jež zakázku zajišťovala předtím a byla sponzorem ČSSD.

Město od smlouvy po roce a čtvrt odstoupilo

Město nakonec smlouvu s firmou Darothore nenaplnilo celou, zhruba po roce a čtvrt od kontraktu ustoupilo. Firma tak inkasovala zhruba dva miliony.

Důvodem odstoupení od smlouvy byla podle radnice skutečnost, že město ve svém rozpočtu škrtalo a zakázka musela ustoupit šetření.

Kriminalisté se zakázkou zabývali kvůli trestnímu oznámení, které kvůli nehospodárnosti zakázky podal krajský opoziční zastupitel, herec a překladatel Jaroslav Haidler.

"Byl bych rád, aby to inspirovalo lidi, aby kladli další dotazy. Protože když je člověk cílevědomý, tak se nakonec dá ta špína rozkrýt. Hlavně, ať to jde dál, protože svinstev je víc. Tohle je jen třešinka na dortu. Město je zadlužené, ale v tomhle případě šlo 'jenom' o miliony. Jinde šlo o daleko větší částky," poznamenal Haidler k nynějšímu vývoji.

Kauza vítání občánků v Ústí nad Labem připomíná loňskou zakázku Ústeckého kraje na oslavu 200. výročí bitvy u Chlumce. Také tuto zakázku původně získala firma Darothore. Oslavy měla zajistit za 6,5 milionu korun. Vedení kraje ale nakonec firmu tlačilo k úsporám, které Darothore odmítla. Ústecký kraj proto nakonec akci zajistil sám (o této zakázce zde).

,