Ředitelka dotačního úřadu Severozápad Jana Havlicová

Ředitelka dotačního úřadu Severozápad Jana Havlicová | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Obviněná ředitelka dotačního úřadu ve funkci zůstane, rozhodl výbor

  • 1
V čele dotačního úřadu Severozápad zůstane obviněná ředitelka Jana Havlicová. Rozhodl o tom řídící výbor úřadu. Havlicovou spolu s dalšími čtyřmi lidmi z dotačního úřadu v Ústí nad Labem policie obvinila minulý týden z neoprávněného vyplacení odměn dvěma bývalým šéfům.

"Výbor ponechává ve jmenování paní ředitelku až do doby rozhodnutí soudu," sdělil předseda výboru Petr Navrátil.

Pět ředitelů, všichni obvinění

Trestním stíháním nynější ředitelky dotačního úřadu Severozápad Jany Havlicové se uzavřela linie, kdy byl obviněn každý, kdo v historii úřadu dosedl do křesla ředitele.

Na prvního šéfa úřadu Petra Vráblíka je už podaná obžaloba kvůli machinacím s dotacemi, jeho nástupce Petr Kušnierz už sedí kvůli úplatkům ve vězení a čeká na další soud ve stejné kauze jako Vráblík.

Kvůli odměnám je nyní obviněný také bývalý pověřený ředitel Jiří Červinka a obžalovaný v kauze machinací už je i Pavel Markvart, kterému teď ještě přibylo obvinění kvůli odměnám.

Havlicovou stíhají kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli tomu, že nechala vyplatit část odstupného bývalému řediteli úřadu Pavlu Markvartovi. Podle policie byla odměna nezákonná, ÚOOZ se odvolává na zákoník práce, podle kterého se takové odstupné úředníkovi vyplatit nesmí.

Ředitelka Havlicová už proti svému obvinění podala stížnost, kterou bude vypořádávat ústecké okresní státní zastupitelství.

"Udělala jsem maximum, co jsem udělat mohla," řekla Havlicová. Odměna pro Markvarta totiž původně měla být větší a jí se podařilo vyjednat aspoň její snížení.

Hlavní zodpovědnost nese bývalé vedení dotačního úřadu z doby, kdy řídícímu výboru šéfoval bývalý hejtman a exposlanec ODS Jiří Šulc. Jako předseda výboru postupně s dvěma někdejšími řediteli úřadu Petrem Kušnierzem a Pavlem Markvartem uzavřel konkurenční doložku, díky které měli po odchodu z funkce dostat atraktivní odstupné.

"V případě pana Markvarta šlo o dvanáct a u pana Kušnierze o osm platů," upřesnil současný předseda řídícího výboru dotačního úřadu Petr Navrátil.

Dotační úřad bude chtít vyplacené peníze zpět

Kušnierz i Markvart ve funkci skončili poté, co je policie obvinila kvůli machinacím s dotacemi. Kušnierz nakonec jako odstupné inkasoval sníženou částku 385 tisíc korun, Markvart 425 tisíc. Úřad to zdůvodnil posudkem externího právníka, že zcela zrušit doložky nešly. Podle policie však úřad neměl vyplácet nic.

Vedle Havlicové je kvůli odměnám obviněný i Jiří Šulc, exředitel Markvart, bývalý pověřený šéf úřadu Jiří Červinka a právník Jan Martinovský, který smlouvy k doložkám připravil. Policie je stíhá kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Přestože se výbor za Havlicovou postavil, v rámci trestního řízení bude vyplacené peníze po bývalých ředitelích Kušnierzovi a Markvartovi vymáhat.

Ze strany Evropské komise by kvůli stíhání ředitelky neměla hrozit žádná sankce a dotační program bude běžet dál.

"Doložky nebyly vyplaceny z evropských peněz, nebyly proplaceny z Bruselu. Šlo o peníze z krajů," zdůvodnil mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.