Základní škola v Obrnicích

Základní škola v Obrnicích | foto: Obecní úřad Obrnice

Děti navrátilců z Anglie neumí česky ani anglicky, stěžují si učitelky

  • 326
Základní a mateřská škola v Obrnicích na Mostecku, které získaly evropskou cenu za integraci Romů, se potýkají s návratem rodin z Anglie. Jejich děti především zaostávají za svými vrstevníky a končí proto ve třídách s mnohem mladšími spolužáky.

„Rodiče nejsou schopni předložit doklady o školní docházce svých potomků v době pobytu v zahraničí, děti navíc výrazně zaostávají za svými tuzemskými vrstevníky, a to zejména ve čtení a psaní v mateřském jazyce. Předškoláci zase nepodstoupili očkování, jež vyžadují zákonné předpisy,“ vypočítává problémy mluvčí Obrnic Jan Foukal.

Z rodin, které se vrátily z dlouhodobého pobytu ve Velké Británii, přihlásili rodiče v tomto školním roce k docházce v obrnické základní škole devět dětí ve věku od devíti do jedenácti let. Jejich způsobilost zapojit se do výuky musela posoudit tříčlenná komise učitelů.

„Největším problémem je nedostatečná znalost mateřského jazyka. Děti odešly s rodiči do Anglie ještě v předškolním věku, maximálně v době, kdy navštěvovaly první třídu. Bohužel, ani v angličtině na tom nejsou příliš dobře. Když už anglicky hovoří, tak používají takzvanou street English, neboli pouliční dialekt,“ říká ředitelka obrnické základní školy Vladimíra Strolená.

Ačkoli by tak děti měly podle věku chodit do čtvrté či páté třídy, škola je tam zařadit nemohla.

„Zvládnou sotva učivo o jednu či dvě třídy nižší, leckdy ani to ne. Nechceme, aby se mezi sedmiletými dětmi náhle objevili spolužáci o tři a více let starší,“ podotkla Strolená.

Rodiče podle ní svým dětem výjezdem do zahraničí ubližují. „Znemožňují jim řádné vzdělávání. Po návratu do české školy mají děti problém se zapojením do výuky. To se později odráží na možnosti pokračovat v dalším vzdělávání a při volbě budoucího povolání,“ dodala Strolená.

Děti narozené v Anglii neměly očkování, aby mohly do školky

Do mateřské školy chtěli navrátilci z Anglie přihlásit deset dětí. Polovina z nich ale narazila na to, že školky podle zákona vyžadují, aby děti byly očkované.

„Pět z nich jsme přijali. Do zahraničí totiž odcestovaly již naočkované. Zbylých pět se většinou v Anglii narodilo, a tedy očkovány nebyly. Neočkované děti nemůžeme přijmout. Nevylučuji ale, že do budoucna mají šanci,“ uvedla ředitelka obrnické školky Vladimíra Pechanová.

Obrnická starostka Drahomíra Miklošová říká, že by nezodpovědným rodičům odebírala přídavky na děti.

„Jsou to peníze, jež mají sloužit k obstarání základních potřeb dětí. Patří mezi ně i ústavou zaručené právo na vzdělání. A šla bych ještě dál. Na přídavky by podle mě neměl mít nárok ani rodič, který nezaplatí svému dítěti ve škole obědy. Přeci není možné, aby děti trpěly hlady,“ řekla.

Romské rodiny, které dříve vycestovaly do Velké Británie, se do Obrnic vrátily ve větším počtu letos v létě. Radnice poté musela řešit problémy s narušováním veřejného pořádku, protože především mladí Romové a děti se shlukovali poblíž náměstí, kde hlasitými projevy a zpěvem rušili noční klid (o problémech zde).

„Posílili jsme hlídky městské policie, které dojíždějí z nedalekého Mostu, spolupracujeme také s republikovou policií, která má v Obrnicích služebnu,“ poznamenal mluvčí Foukal.