Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová chce zabránit tomu, aby spekulanti do levných bytů v Obrnicích stěhovali problémové nájemníky z lukrativních domů jinde.

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová chce zabránit tomu, aby spekulanti do levných bytů v Obrnicích stěhovali problémové nájemníky z lukrativních domů jinde. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Obrnice skupují byty, aby do nich spekulanti nenastěhovali potížisty

  • 10
Zastupitelstvo Obrnic na Mostecku pověřilo starostku Drahomíru Miklošovou a jejího zástupce, aby se účastnili dražeb, při kterých se prodávají byty v obci. Mají je jménem radnice koupit a zabránit tím tomu, že je získají spekulanti a nastěhují do nich problémové rodiny.

"Je lepší byt vlastnit a platit za jeho temperování než se potýkat s nájemníky, kteří přijdou bůhví odkud a nechtějí respektovat pravidla, která jsme tu osm let pracně zaváděli a na něž si většina místních už zvykla," říká Miklošová.

Vykoupením volných bytů na sídlišti radnice navíc pomůže společenstvím vlastníků, kteří nemohou ovlivnit, kdo volný byt v jejich domě získá.

Radnice podle rozhodnutí zastupitelstva nesmí za byt zaplatit víc než sto tisíc korun. Na nákup může použít Fond rozvoje bydlení, ve kterém jsou dva miliony.

"Nákupy nejsou nijak hromadné. Jde o jednotlivé byty, které se objeví v nabídce jednou za čas," poznamenala starostka.

Radnice už koupila několik bytů přímo od majitelů

Obec už vykoupila některé byty, jež jí nabídli sami majitelé, kteří v nich žijí.

"Většinou byt nabízí za částku, za kterou jej sami koupili, což bývá třeba třicet tisíc korun. Už jsme takhle koupili několik bytů, další je v jednání," přiblížila starostka.

Problém je ale s byty, které se kvůli dluhům prodávají poté, co o ně majitelé přišli v exekuci. V dražbě se nabízejí třeba za 50 tisíc, což láká různé spekulanty.

"Vykupují byty od nemajetných rodin v lukrativních lokalitách a vzápětí je se ziskem prodávají. Původní nájemníky pak stěhují do lacině pořízených bytů v Obrnicích. Tomu chceme zabránit," říká Miklošová.

Obecní byty v problémovém domě zůstávají zakonzervované

Byznys se zaměřuje zejména na romské rodiny, které tak putují po nájemných bytech či ubytovnách v Česku. Na jejich chování si pak stěžují i Romové, již v okolí bydlí jako starousedlíci.

Obrnice například vykoupily tři byty v jednom ze soukromých panelových domů, ale kvůli problémovým sousedům je nemohou využít.

"Zakonzervovali jsme je, protože je nikomu nemůžeme nabídnout. Majitel do domu nastěhoval problémové lidi, kteří ho plení zevnitř, i když zvenku stále vypadá po zateplení pěkně," dodala Miklošová.

V Obrnicích žije 2 500 obyvatel, z nichž je přes tisíc Romů. Radnice v posledních sedmi letech vytvořila mnoho projektů, které přispěly k zlepšení jejich soužití s majoritou. Romové v Obrnicích pracují na veřejně prospěšných pracích, jako pracovníci sociálních služeb, terénní pracovníci, jako hlídka prevence kriminality i jako pracovníci komunitního centra. Loni v říjnu Obrnice dostaly za integraci Romů ocenění od Rady Evropy (rozhovor se starostkou zde).