Střelba do dělníků od Miroslava Houry. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem / Jiří Preclík

Sklep univerzity léta ukrýval obrazy malované pro politickou školu KSČ

  • 11
Při vyklízení sklepa rektorátu ústecké univerzity našli historici část umělecké výzdoby bývalé Krajské politické školy KSČ. Pro ni byl tento objekt v 80. letech minulého století původně postaven. Zároveň s budovou vznikly i dva monumentální triptychy, které jsou součástí nynějšího nálezu.

Obrazy pět metrů dlouhé a půldruhého metru vysoké jsou z éry reálného socialismu. „Byly pořízené na zakázku pro ústeckou politickou školu,“ přibližuje historik městského muzea Martin Krsek, který sklep na přání univerzity prohledal.

„Dostavba krajské politické školy skončila v roce 1984. Dataci vzniku samotných obrazů proto odvozujeme na počátek 80. let minulého století,“ říká Krsek.

První triptych zachycuje střílení četníků do hornické stávky. Jeho autorem je ústecký výtvarník Miroslav Houra.

Stejný motiv autor použil i v roce 1985 při tvorbě nejvyšší evropské mozaiky svého druhu na budově dnešního ústeckého magistrátu. Houra dílo pojmenoval Nanebevzetí, ale Ústečané výjev překřtili na Deset pater komunistického nebe či Nanebevzetí dělnické třídy. Původně byl jeho součástí i citát z socialistické ústavy (rozhovor s Hourou o mozaice zde).

Druhý obraz je ukázkou života v severních Čechách, je na něm krajina s velkorypadly povrchových dolů. Je od akademického malíře Jaromíra Čičatky. Jeho díla jsou ještě k vidění například na budovách v současném Mostě.

Z děl stále sálá atmosféra doby, říká nálezce

„Nalezená díla byla rozložená, každé na tři díly. Obrazy stály u zdi ve tmě za hromadou různého harampádí. Když jsem si na ně posvítil čelovkou, zatajil se mi dech. Atmosféra té doby z nich stále sálala,“ popisuje Krsek.

Ústecká univerzita budovu dostala do správy krátce po listopadové revoluci. Tehdy začala likvidace staré výzdoby a prostor. Kam se díla, která zdobila chodby politické školy, poděla, dosud nikdo nevěděl.

„Když jsme se nastěhovali, mnozí chtěli ty obrazy vyhodit nebo je rovnou zničit. Prosadil jsem, aby je jen sundali a někam uložili. Brzy na ně všichni zapomněli. I pro mě bylo překvapení, když se nyní znovu objevily,“ přiblížil osud uměleckých děl Vladimír Šavel z pedagogické fakulty.

Obrazy jsou nyní v ústeckém muzeu a musí projít péčí konzervátora. „Chtěli bychom je v nejbližší době vystavit, snad u nás najdeme dostatečnou velkou zeď,“ nastínil ředitel muzea Václav Houfek.

Ve sklepení univerzity historik našel ještě zarámovaný školní řád politické školy nebo Gottwaldovu bustu.

Budova skrývala také tři obří profily Lenina, Marxe a Engelse, které bývaly ve vstupní hale a nyní jsou zakryté falešnou stěnou ze sádrokartonu.