Smog. Ilustrační foto.

Smog. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

O smogu nevíme, zní ze škol na severu Čech. Kraj informuje nedostatečně

  • 1
O tom, že byla v Ústeckém kraji opět vyhlášena smogová situace, ve školách či nemocnicích nevědí. Děti cvičí a chodí ven. O upozornění, že nemocní lidé nemají vycházet ven, nemají tušení ani v nemocnicích. Informační systém je nedokonalý.

"Vím to až od vás," uvedla včera krátce po 14. hodině vedoucí 3. mateřské školy v Litoměřicích Ivana Uličná.

Včera stejně jako každý den kolem desáté hodiny se dívala na web meteorologického ústavu. V té době tam ještě stálo, že smog ustoupil. Změnu v průběhu dne už nemá čas zjistit, protože se stará o jednu ze tříd.

"Kdyby někdo posílal hromadně SMS nebo e-mail, bylo by to ideální," doplnila.

PROČ byl smog?

Včerejší smogová situace byla jen pokračováním té víkendové. Při ní se sešlo několik faktorů. Napadlo hodně sněhu a náhle se vyjasnilo. Teplota klesla na minus 20 stupňů a při zemi vznikla masivní vrstva chladného vzduchu. Výše však zůstala vrstva teplejšího vzduchu, která nedovolila vzduchu se promíchávat, a navíc vzduch proudil velmi slabě. Tyto podmínky neumožnily prachu se rozptýlit.

Podobné to bylo i v ostatních školách i školách na severu Čech. "Nikdo nás na to neupozorňuje," oznámila ředitelka ústecké mateřské školy Zvoneček Alena Kroupová.

"Každý si to zjišťuje sám a je jen na jeho uvážení, jestli s dětmi půjde ven nebo ne," dodává.

Zástupce ředitele chomutovských strážníků Petr Zálešák nevěděl do včerejška ani o pátečním vyhlášeném varování.

"Kdybychom o tom věděli, mohli jsme poslat hlídky na sídliště, aby upozornily občany na špatné ovzduší. A sami bychom omezili naše pěší hlídky," uvedl Zálešák.

Vedení Krajské zdravotní (KZ), která sdružuje pět největších nemocnic v kraji, se o pátečním znečištění ovzduší dozvědělo až z médií. Včera to bylo jinak. Výstrahu poslal krajský úřad. To ale podle mluvčího KZ Jiřího Vondry nestačí.

"Nejde jen o to, aby nás informovala nějaká instituce, ale bylo by dobré, aby také někdo přesně popsal, co máme při nepříznivé situaci dělat. Zda nemáme půl hodiny nebo hodinu větrat," řekl.

Lidé o hrozbě smogu vědí pouze z médií

Systém varování před smogem je trochu nedořešený. Meteorologové vyvěsí varování na svém webu, informují média a krajský úřad, který předá zprávu největším znečišťovatelům v regionu. Ti pak hlásí, jaká opatření zavedli a jak omezili výrobu, aby se ovzduší zlepšilo. Tím informační kanál končil.

Kdo se sám nezajímá a nesleduje média, nemusí o špatném vzduchu vědět.

KDY SE VÝSTRAHA VYHLAŠUJE

Smogová situace se vyhlašuje, když koncentrace polétavého prachu během 24 hodin v průměru překračují 150 mikrogramů na metr krychlový.

"My nemáme povinnost je informovat," řekla nejprve mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Odpoledne se ale přece něco změnilo.

Když byla včera znovu vydaná výstraha o smogu, rozeslal ji krajský úřad svým organizacím a obcím s rozšířenou působností.

Ústecký meteorolog Radek Tomšů nevyloučil, že se během zimy může varování před smogem opakovat. Už proto by možná stálo za to informování zlepšit.