Do školky v saském Deutschneudorfu spolu chodí české i německé děti. Snímek je ze slavnosti k tříletému výročí od založení školky, který děti oslavily v rytířském oděvu.

Do školky v saském Deutschneudorfu spolu chodí české i německé děti. Snímek je ze slavnosti k tříletému výročí od založení školky, který děti oslavily v rytířském oděvu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

O saskou školku je zájem. Slaví už páté výročí

  • 0
Když se otvírala kousek od české hranice v Deutschneudorfu mateřská škola Wichtelhäusl (Dům skřítků), přihlásili do ní čeští rodiče jen tři děti. Dnes je všech 10 míst pro děti z Česka obsazených a rodiče už sem své ratolesti zapisují i na rok 2012.

Věhlas si přitom vybudovala za poměrně krátký čas. Školka, která prakticky sousedí s Novou Vsí v Horách na Litvínovsku, právě dnes slaví výročí teprve pěti let od svého vzniku.

"Jsem přesvědčená, že společná školka pro české a německé děti je tady na hranici hodně přínosná. Je to správná cesta, jak tu společně žít. Děti si zde hrají, mluví na sebe oběma jazyky a rozumějí si," vysvětluje úspěch a oblibu svého zařízení jeho ředitelka Manuela Ullrichová.

Do školky chodí kromě zdravých i handicapované děti a její součástí jsou také jesle a zařízení podobné české školní družině, takže se zde potkávají děti od batolat až po desetileté školáky.

Z šedesáti míst je určeno deset pro děti z Čech a školka také hodně spolupracuje se školou a mateřinkou v Hoře Svaté Kateřiny.

Poslední rok a půl jsou už všechna "česká" místa obsazená a stále více lidí z příhraničních obcí, ale i nedalekého Litvínova, Mostu či Horního Jiřetína by sem své děti rádo posílalo.

Děti se vzájemně učí novému jazyku

"Zpočátku neměli někteří lidé z české strany k tomuto společnému projektu důvěru. Školka si vybudovala postavení až tak po třech letech, teprve potom se to zlomilo a ptát se na místo začalo chodit stále víc lidí," přibližuje Iva Dočekalová, která ve školce pracuje a učí německé děti česky.

Dům skřítků

Školku vybudoval řád johanitů s podporou saského státu, obce a místních podnikatelů. Přišla na 613 tisíc eur, tedy asi 18 milionů korun.

"Pořád se snažím dělat tu takové minikurzy. Teď, když je plno, se ale děti nejvíc naučí především od sebe navzájem. Tak, jak se učí české děti němčinu, protože ji tu slyší, učí se zase německé děti od kamarádů česká slova. Ne že by přímo mluvily, ale rozhodně jim rozumějí," usmívá se Dočekalová.

Někteří rodiče sem nedávají své děti primárně kvůli pochycení základů jazyka.

"Jezdím do práce do Litvínova, potřebovala jsem syna dát do jesliček a nejblíž bylo právě jesličkové oddělení školky v Deutschneudorfu. Využili jsme toho," popsala svou zkušenost s německo-českou školkou Pavla Vokálová z nedalekého Brandova.

Část českých dětí se do mateřinky v Deutschneudorfu nicméně dostává ze smíšených manželství a někdy právě i záměrně kvůli tomu, aby zde pochytily základy němčiny.