Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. | foto: Ondřej Jungman, letecký klub Pesvice

Informace o požáru v Unipetrolu? Hlavně on-line, městský rozhlas mlčel

  • 16
O čtvrtečním požáru v závodu Unipetrolu v Záluží u Litvínova se lidé dozvídali hlavně z internetu a sociálních sítí. Někteří obyvatelé Mostu poukazují na to, že bez přístupu na internet by se o ničem nedozvěděli. V Litvínově naopak o havárii informovala městská policie.

Šárka Čepeláková měla ve čtvrtek tolik práce s končícím malířským sympoziem u mosteckého jezera Benedikt, že o něm vůbec netušila. „Dozvěděla jsem se to náhodou od zaměstnanců na Benediktu, kteří mě vzápětí uklidnili, že do vzduchu neunikají škodlivé látky. To, že bychom neměli větrat, mě ani ve snu nenapadlo,“ přiznala Čepeláková.

Nijak si přitom nestěžovala, na rozdíl od jiných lidí z Mostecka. „Kdybych se nepodíval na net a požáru si nevšiml náhodou, tak o tom v Mostě vůbec nic nevím. Informace byly jen on-line,“ zlobil se nedostatek informací jeden ze zdejších obyvatel.

Na druhou stranu lidem ale už podle prvních zpráv z podniku a měření lékařů a hygieniků lidem z Mostu nehrozilo nebezpečí. „Sirény, mobilní vyhlašovací prostředky, přímé varování… Nic z toho nebylo potřeba, protože Mostečané nebyli ohroženi na zdraví ani na životech,“ uvádí mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Naopak Litvínov křižovaly hlídkové vozy městské policie a obyvatele informovaly, co se stalo, že nehrozí nebezpečí, ale s doporučením, že lidé nemají větrat. „Městská policie jezdila natřikrát, později dávala informace i z jednání bezpečnostní rady,“ vysvětlila starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Lidé se o havárii dozvídali hlavně ze sociálních sítí

Ovšem i tady se našli ti, kteří uvádí, že o výbuchu se dozvěděli jen díky internetu a hlavně díky sociální síti Facebook. „Já o tom věděla z Facebooku a proto, že jsme se na požár dívali z okna. Ale znám spoustu lidí kolem čtyřiceti let, kteří Facebook nemají. Jak se to oni dověděli, to netuším,“ vyprávěla včera Jana Galinová, která v Litvínově žije a šéfuje Docela velkému divadlo.

Osobně jí spíš vadilo, že celé dopoledne v televizi sledovala zprávy o výbuchu v Číně, ale co se děje poblíž domova, to se nedozvěděla. Sociální sítě se ostatně ukázaly jako nejrychlejší a nejlepší zdroj zpráv.

„Přehnal se tu oblak a ve vzduchu bylo něco cítit, tak jsme hned poznali, že se něco děje. Ale radnice dala velmi rychle informace na internet. Nevědělo se, co přesně se stalo, ale vědělo se, že nemáme větrat, to bylo prima. A pak tu byl měřicí vůz u rozhledny, zase jsme hned měli informace o měření,“ popisovala situaci v městečku Hora Svaté Kateřiny Alena Koláčková.