Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Rozhádanou městskou policii v Chomutově přijde zkrotit šéf wrestlerů

  • 0
Novým ředitelem chomutovské městské policie se stal dvaačtyřicetiletý právník Tomáš Douda, který je předsedou místního wrestlingového klubu. Do funkce nastupuje v nelehkém období, nedávný audit totiž u strážníků odhalil obrovské plýtvání penězi a podivné zakázky.

„Kauzu vnímám jako obrovský problém a nemohu se k ní stavět zády. Avšak nutno podotknout, že městská policie ve městě funguje již 23 let a za tu dobu nikdo ze zastupitelů nenavrhl její zrušení, nelze ji tedy hodnotit jen negativně,“ uvedl Douda. Ve funkci by rád dosáhl toho, aby byli strážníci v ulicích víc vidět.

Tomáš Douda

Pracoval osmnáct let u celní správy, kde objasňoval a odhaloval celní a daňové úniky. Poté se více věnoval právnickému oboru, poslední čtyři roky pracuje jako právní koncipient v chomutovské advokátní kanceláři.

Působí také jako předseda chomutovského wrestlingového klubu.

Vedení chomutovské policie se reálně ujme až za několik týdnů. Nejdříve totiž musí absolvovat rekvalifikační kurz, aby se mohl stát strážníkem.

„Hlavním cílem je zlepšit pověst městské policie. Nejsem zastáncem velkoústých prohlášení, kterým bych nemohl dostát. Ale jako občan vnímám, že v ulicích jsou strážníci vidět málo. Zaměřím se proto na personální otázku. Za zásadní považuji obsazení všech volných míst, podle mých informací je jich kolem desíti,“ poznamenal Douda.

Městští policisté se potýkají také s neadekvátním technickým vybavením, například nedostatkem služebních aut určených pro zásahy.

„Strážníci jsou zpravidla první, kteří jsou voláni na místo, a musejí být schopni se tam dostat. Je otázkou, kolik je potřeba služebních vozidel, a budu se tím zabývat. Alternativu spatřuji v pěších hlídkách, ty ale musejí být dobře oděny a vybaveny, například přenosným záznamovým kamerovým systémem. Považuji to za základní vybavení strážníků, pokud mají dohlížet na veřejný pořádek a jsou konfrontováni v běžných situacích. Záznamová zařízení by měla být i ve služebních vozidlech,“ říká Douda.

Chomutovští strážníci byli bez ředitele od letošního března, kdy rezignoval Vít Šulc. Odešel jen pár dní poté, co se v únoru svých funkcí ujali nový primátor a náměstci, kteří nechali udělat audit (o auditu zde).

Po auditu podaly trestní oznámení obě strany

Audit ukázal na závažné nesrovnalosti v hospodaření organizace. Čtyři lidé z bývalého vedení si na mimořádných odměnách během pěti let rozdělili dvanáct milionů korun. Nesrovnalosti byly i v zakázkách, kdy se přidělovaly známým a příbuzným, chyběly objednávky i smlouvy. Náměstek primátora Marek Hrabáč z ANO kvůli tomu před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Proti výsledkům auditu se ohradil jeho předchůdce Jan Řehák z ODS.

„Audit neproběhl řádným způsobem. Osoba, která ho měla na starosti, bez předchozího ohlášení přišla do sídla městské policie a řekla, že chce do hodiny předložit seznam dokumentů, a pokud je do té doby nebude mít, tak pro ni neexistují. K závěru auditu se lidé z vedení městské policie neměli možnost vyjádřit, řada informací se nezakládala na pravdě,“ prohlásil Řehák.

Společně s bývalým ředitelem strážníků Vítem Šulcem proto naopak podal na primátora a náměstka Marka Hrabáče trestní oznámení pro pomluvu. „Řekl bych, že potrefená husa se ozvala,“ okomentoval to primátor Daniel Černý z PRO Chomutov.

Napjatá atmosféra se přenesla i mezi samotné strážníky. Nový ředitel Douda se tak bude muset vypořádat i s negativní atmosférou uvnitř sboru. Strážníci jsou totiž rozděleni na ty, co byli spřízněni s tehdejším vedením, a ty ostatní.

„Pokud jsou tam rozpory kvůli vazbám na předchozí vedení, musejí si je vyřešit jednotliví strážníci sami. Přesto, že je městská policie jen orgánem obce, tak je stále ozbrojenou složkou a takto musejí sami k sobě přistupovat. Mám v plánu se s každým osobně seznámit. Klíčovou oblastí manažerství je kolektiv tmelit a udržovat,“ dodal Douda.