Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze...

Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze zastupitelstva, na kterém přečetla důvodovou zprávu materiálu, který odsoudil dosavadní Činoherní studio k zániku. Nyní se stala ředitelkou příspěvkové organizace, která ho má nahradit. | foto: Repro MF DNES

Místo šéfky Činoherního studia dala rada jako vedlejšák úřednici města

  • 8
Ředitelkou nové ústecké příspěvkové organizace, kterou chce město nahradit původní Činoherní studio, se stala vedoucí odboru školství a kultury Jana Müllerová. Rada města ji jmenovala bez výběrového řízení. Aby takto vysoce postavený úředník vedl i příspěvkovou organizaci města, přitom není běžné.

"Nic takového u nás nemáme," potvrdila například mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. "Nemáme u nás nikoho, kdo by dělal obě funkce," podotkla i vedoucí organizačního oddělení teplického magistrátu Radka Senftová. Stejná situace je i na dalších radnicích.

Proč se radní rozhodli bez obvyklého konkurzu rovnou pro Müllerovou, ústecký magistrát nekomentoval. "V pravomoci rady města je jmenovat a odvolávat ředitele příspěvkových organizací," tlumočil pouze známou skutečnost Alexandr Kuchař z kanceláře primátora.

Navzdory jmenování stálou ředitelkou však město s Müllerovou v této funkci nepočítá dlouhodobě.

Příspěvková organizace Činoherní studio je stále prázdnou schránkou, která nemá herce, inscenace, ani fundus. Tomu také odpovídá úvazek, který Müllerová jako ředitelka bude mít. "Zkrácený pracovní úvazek v rozsahu deseti hodin týdně," přiblížil Kuchař.

Magistrát tají i výši platového výměru

Odměnu za funkci ředitelky příspěvkové organizace rada města stanovila podle platového výměru č. 6/2014, což je vnitřní úprava magistrátu. Ta má být veřejná, stejně jako jsou veřejné třeba platové úrovně na úřadu vlády.

Magistrát se však zaštiťuje zákonem o ochraně osobních údajů a tají, kolik bude vedoucí odboru Müllerová ve své druhé funkci brát.

"Finanční částka, kterou zaměstnanec obdrží při výplatě odměny za práci, je součástí jeho soukromého majetku a její výše je proto osobním údajem," sdělil Kuchař, když chtěla MF DNES znát výši příslušného platového výměru.

Je navíc sporné, jestli má Müllerová vůbec nějaké peníze pobírat. Oslovení právníci věnující se státní správě se shodují, že by odměnu dostávat neměla.

Zákon odměnu nezakazuje, přesto je její vyplácení sporné

Zákon o úřednících územních samosprávných celků říká, že odměna nepřísluší úředníkovi magistrátu v případě účasti v orgánech městských firem, jež podnikají. Důvod je ten, že jedny peníze od města už bere. Příspěvková organizace sice nepodniká a post ředitelky neodpovídá orgánu městské firmy, smysl zákona ale podle oslovených právníků zůstává stejný.

"Je patrné, že zákonodárce měl na mysli omezení souběhu platů za výkon funkce v organizaci, ve které má vyslaný zaměstnanec města hájit jeho zájmy," uvedla Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které mapuje veřejnou správu.

"Lze argumentovat i tak, že nenáleží-li odměna úředníkovi za výkon funkce v městské obchodní společnosti, nemá mu tak náležet ani za výkon funkce v příspěvkové organizaci města," doplnil Jiří Kračmar z právní poradny Transparency International, která monitoruje veřejnou správu.

Odměnu pro Müllerovou však zákon výslovně nezakazuje, a tak jde spíše o problém etický, než legislativní.

V příspěvkové organizaci chce město vybudovat nástupce dlouholetého Činoherního studia, které radnice svými kroky v důsledku zlikvidovala. Bývalý soubor se ale s pomocí mecenášů, příznivců a nadšenců postavil na vlastní nohy jako spolek Činoherák Ústí a začíná příští týden hrát.