Michal Salak představuje vybavení nového policejního auta, které bude sloužit technikům z oddělení expertiz. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Policie v Ústí dostala pojízdnou laboratoř, už nemusí tahat kufříky

  • 2
Ústečtí policejní technici získali novou pojízdnou laboratoř. Dosud museli na místa zločinů vyrážet služební felicií, kufry s náčiním jim ležely na klíně, na nich si ještě přidržovali žebřík. Teď mají speciální auto uzpůsobené jejich potřebám.

„Tady máme třeba tyhle sklenice, říkáme jim kompoty,“ ukázal při předvádění vozu šéf techniků ústecké policie Jiří Pour na zavařovací sklenice v jednom z kufříků naskládaných v policích v zadní části auta.

Místo ovoce jsou uvnitř hadry, jimiž policisté stírají místa činu, kde by se mohly nacházet pachové stopy. Hadry pak posílají na tzv. pachové středisko, které odebere vzorek, hadr sterilizuje a pošle zpět policistům.

V dalším kufru je vybavení na odhalování částeček střelného prachu nebo otisků prstů: prášek obyčejný i magnetický a štětečky vyrobené ze zvířecích srstí. „Veverka, velbloud, marabu,“ vyjmenoval kriminalista Michal Salak.

Jiné kufříky obsahují křídy a spreje na zaznamenání polohy předmětu či těla nebo papírové proužky, jež umí odhalit krev. Signalizují ji pomocí čárek podobně jako těhotenské testy.

V dalším pouzdře leží speciální tmel, který umí po zatuhnutí vytvořit dokonalý odlitek vrypů a stop, což policistům před lety pomohlo odhalit páčidlo a dopadnout zloděje, který se vloupal do dvaceti bytů.

Vyjet za okradenými lyžaři už nebude problém

V autě policisté mají i skládací žebřík a dvě lampy s diodovými světly. Zatímco dříve museli k obyčejným lampám vozit i elektrocentrálu, teď je mohou nabíjet autobaterií. „A vydrží svítit nepřetržitě šest hodin,“ říká Salak.

Používají se třeba při dopravních nehodách, když je nutné najít všechny stopy. „Díky tomu jsme třeba před časem v Povrlech nalezli na silnici střípek, který nás dovedl k mercedesu,“ zmínil Salak nehodu z listopadu 2012, kdy žena zabila 11letého chlapce a od nehody ujela (soud se ženou si připomeňte zde).

Volkswagen Caddy stál i s vybavením 827 tisíc korun, peníze poskytl Ústecký kraj. Ústečtí policisté si vůz vybrali sami. „Chtěli jsme čtyřkolku, abychom se všude dostali. Dojet felicií v zimě do Adolfova kvůli vykradeným autům lyžařů býval problém,“ podotkl Pour.

Vozidlo je zatím jediné svého druhu v Ústeckém kraji. Do listopadu příštího roku ale mají stejné dostat i policisté v dalších dvou okresech a do dvou let i ostatní.