Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Policie v Ústeckém kraji při zakázce diskriminovala, zjistila kontrola

  • 1
Nejvyšší kontrolní úřad našel řadu pochybení u krajského policejního ředitelství v Ústí nad Labem. Podle kontrolorů špatně vedlo účetnictví, chybně administrované hospodaření a při jedné zakázce dokonce porušilo zákon. Policie závěr o porušení zákona odmítá.

„Nejednalo se přímo o formální nedostatky, ale zároveň nepoukazují na zneužívání veřejných prostředků. Jednalo se především o nedostatky ve vedení účetnictví,“ shrnula výsledky kontroly mluvčí úřadu Olga Málková.

Úřad prověřoval hospodaření a správu majetku krajské policie za roky 2012 až 2014, spolu s ústeckým krajským ředitelstvím se podrobila kontrole další čtyři regionální vedení policie.

Nejzásadnější selhání odhalila kontrola v zakázce na dodávku 120 mobilních telefonů, které policie pořídila pro své zaměstnance v roce 2014. Ředitelství totiž při výběrovém řízení na dodavatele stanovilo požadavky, jež neumožnily podat nabídku více uchazečům.

„Ředitelství se tak dopustilo diskriminačního jednání,“ uvedla mluvčí Málková. Dodala, že policie tím porušila zákon o veřejných zakázkách.

Podle našich právníků zákon porušen nebyl, hájí se policie

Ekonomický náměstek krajského policejního šéfa Jiří Šenkýř se proti tomuto závěru ohradil. Podle něj proběhla zakázka v souladu se zákonem.

„K této zakázce máme soustředěná stanoviska našich právníků, právníků policejního prezidia i právníků ministerstva vnitra. Všichni se kloní k našemu závěru, že zákon o veřejných zakázkách porušen nebyl,“ podotkl Šenkýř.

Celkem úřad narazil na sedm druhů nedostatků, ponejvíce selhávalo krajské policejní ředitelství v účetnictví. Policie například v období, v němž měla, neúčtovala 6,8 milionu korun zahrnujících i náklady na stavební úpravy policejního objektu v Božtěšicích.

„V důsledku toho došlo v letech 2013 a 2014 k vykázání účetního výsledku hospodaření v nesprávné výši. Hospodářský výsledek byl nadhodnocen,“ podotkla Málková.

Za nedostatky nikdo potrestaný nebyl

Přes výtky úřadu je náměstek Šenkýř s výsledky kontroly spokojený. Zjištěné chyby nevnímá jako skutečně závažné.

„Výsledkem kontroly je to, že Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje neporušilo v žádném případě zákon o rozpočtových pravidlech,“ podotkl náměstek. Dodal, že za nedostatky nikdo potrestaný nebyl.

Nejvyšší kontrolní úřad nemá právo prověřované subjekty trestat, ale po jeho podnětu by měla krajská policie společně s ministerstvem vnitra přijmout patřičná opatření. K tomu už ale ředitelství podle náměstka Šenkýře přikročilo samo.

„Na veškeré zjištěné závady byla přijata adekvátní opatření, aby se tyto chyby nadále neopakovaly,“ ujistil Šenkýř.