Zdravotnice z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Zdravotnice z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nemocnice postrádají zdravotníky. Brát cizince pro ně není vždy řešení

  • 5
V severních Čechách schází i přes zvyšování platů stovky zdravotníků. A tak české lékaře a zdravotnický personál nahrazují cizinci. Jedním z problémů, které vyvstávají, je jazyková bariéra.

Na ranní poradě by lékaři jednoho oddělení v drážďanské nemocnici klidně mohli mluvit česky. „Všichni doktoři jsou z Čech, jen primář ne a z úcty k němu hovoříme německy,“ říká severočeský lékař Marek.

Příjmení nechce prozradit. Každoročně zejména do Anglie a Německa odejde kolem 400 českých lékařů a pak chybí v českých nemocnicích. Stejně jako sestry.

Nejsou lidi

  • nemocnice v Kadani hledá lékaře na ortopedii a pediatrii
  • nemocnice v Roudnici potřebuje 5 lékařů a 7 sester
  • nemocnice v Litoměřicích hledá lékaře na ARO, gynekologicko-porodnické oddělení, neurologii, internu a chirurgii
  • nemocnice v Rumburku potřebuje sestry na 8 oddělení

A ze severu Čech je do Saska blízko. Situace podle České lékařské komory (ČLK) začíná být kritická.

Pro naplnění plánovaného počtu pracovních míst je na severu Čech potřeba 44 lékařů a 28 sester.

Leckde se musí sloužit přesčasy

„Jde hlavně o interní oddělení, dětské, ARO, ORL a neurologická oddělení,“ uvádí Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, které patří pět největších nemocnic v kraji od Děčína po Chomutov.

Na řadě oddělení lékaři musí sloužit přesčasy. Zajištění jejich chodu je možné díky tomu, že prakticky nemají volno, nebo jsou neustále na telefonu a v případě nouze okamžitě vyrazí na své oddělení.

„Stačí, aby jeden ze dvou lékařů s atestací onemocněl a nemám šanci se dostat domů. Jak zajistíte čtyřiadvacetihodinové služby 7 dní v týdnu?,“ ptá se zkušená lékařka z ústecké Masarykovy nemocnice.

„Doktora v nemocnici dnes můžete dělat pouze v případě, že práce je vaše hobby,“ říká ústecká doktorka, která kvůli údajně hrozícím postihům ze strany vedení nechce říci své jméno. Stejně jako její další kolegové.

Situace se zavíráním špitálů se může vrátit

Kvůli nedostatku lékařů už v minulosti severočeské nemocnice musely zavírat některá oddělení. Situace se může opakovat.

„V průběhu posledních dvou let jsme byli nuceni, dvakrát na přechodné období omezit lůžka na chirurgii a interně,“ uvádí ředitel roudnické Podřipské nemocnice Tomáš Krajník.

„Z důvodů nedostatku lékařů byl v roce 2014 ukončen provoz lůžkové části plicního oddělení v chomutovské nemocnici, ambulantní je zachovaný,“ doplnil Vondra.

Krajská zdravotní na konci loňského roku bojovala i o zachování dětského oddělení v děčínské nemocnici, kde tři lékařky odcházely na mateřskou dovolenou.

„A bojují o přežití zase, oddělení má nastálo pouze primáře a mladou lékařku bez atestace. Pak na takové oddělení máte poslat dítě,“ zlobí se lékař ze zdejší nemocnice.

V ohrožení je i ústecká emergency

Chod některých oddělení neohrožuje jen nedostatek lékařů, ale i sester. Kromě psychiatrie akutně chybí například na ústecké emergency.

Na kritickou situaci otevřeným dopisem upozornila i mostecká ČLK.

„Většina oddělení mostecké nemocnice pracuje na hranici možností, stačí onemocnění jednoho či dvou lékařů a péče na oddělení se hroutí,“ uvádí předseda ČLK na Mostecku Zdeněk Bergl.

Sehnat české lékaře je obtížné, proto jejich pozice doplňují kolegové ze zahraničí. Například Krajská zdravotní má 900 lékařů, z nich je 140 cizích státních příslušníků z 19 států. Téměř polovinu tvoří Slováci, následují Ukrajinci, Rusové a další státy.

„Nemáme ani jedno oddělení, kde by nebyl žádný český lékař. Lékaři - cizinci ale mají převahu na neurologickém a plicním oddělení mostecké nemocnice,“ řekl Vondra.

Někteří zahraniční lékaři jsou arogantní, říká česká doktorka

Na některých odděleních v Teplicích či Děčíně si vzájemně nerozumí nejenom doktoři.

„Nerozumíme často třeba arabským lékařům z Teplic, když nám posílají pacienta. Když se ptáte, jaká vyšetření mu udělali, jsou ještě arogantní,“ líčí lékařka z ústecké nemocnice.

„Často z Teplic do Ústí posílají zcela nevyšetřené pacienty. Je to katastrofa. Nedávno přijela starší paní z Teplic, z interny, a skoro mě objímala, že mluví s českým doktorem,“ dodává ústecká lékařka.

Před jazykově nevybavenými doktory - cizinci s nedostatečným vzděláním varuje i mostecká ČLK.

Jazyková bariéra je velký problém a nelze řešit v krátké době. „Zároveň cizinci, mimo lékařů ze Slovenska, často nemají uznané vzdělání a nemohou pracovat samostatně,“ varuje ředitel roudnické nemocnice.