Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Nemocnice na Ústecku najely kvůli výpovědím lékařů na útlumový režim

  • 0
V severočeských nemocnicích začal platit na odděleních, kde podalo výpověď nejvíc doktorů, útlumový režim. Krajská zdravotní vypracovala krizový plán, kterého se hodlá držet, dokud nebude jasné, že se lékaři skutečně dohodli s ministrem zdravotnictví a zůstanou.

"Platí jedna premisa: není-li dojednáno všechno, není dojednáno nic. Platnost těchto opatření skončí v momentě, kdy všichni lékaři nebo rozhodující množství lékařů stáhnou výpovědi. Tento moment je pro nás limitní a až ten odstartuje další kroky Krajské zdravotní," uvedl Jindřich Zetek, náměstek pro ekonomické řízení Krajské zdravotní.

AKTUÁLNÍ POČTY VÝPOVĚDÍ

Ústí nad Labem - 52

Most - 38

Teplice - 18

Chomutov - 1

Podle prohlášení společnosti platí od úterka na odděleních, která by odchody lékařů paralyzovaly, útlumový režim - počítá se s omezením operací a vyšetření, pacienti, u nichž se předpokládá hospitalizace po 28. únoru, budou přeloženi do jiných krajských nemocnic.

Vzhledem k vyjednávání mezi lékaři a státem se však se zavedením těchto opatření spíše vyčkává.

"V Masarykově nemocnici jsme se dohodli, že nebudeme pacienty zatím přeobjednávat minimálně do začátku příštího týdne. Stále věříme v dohodu, ale v okamžiku, kdy 21. února ta dohoda nebude, budeme muset přistoupit k organizačním opatřením," uvedl Josef Liehne, náměstek pro zdravotní péči ústecké nemocnice.

V pěti nemocnicích Krajské zdravotní dosud podalo výpovědi 109 lékařů. Vedení společnosti ještě počátkem minulého týdne mluvilo o tom, že se s lékaři snaží domluvit na stažení výpovědí, obnovit jim pracovní poměr a zachovat podmínky a zařazení, které měli dřív. Rétorika vedení společnosti se však v tomto směru změnila.

"Budeme s nimi jednat a budeme usilovat o to, aby všichni pracovali nadále v Krajské zdravotní," uvedl v úterý Pavel Kouda, náměstek hejtmanky pro zdravotní péči a člen představenstva Krajské zdravotní.

Rozhodnutí o návratu lékařů bude na primářích

Z dalších prohlášení ale vyplynulo, že ne všichni, kdo se budou chtít vrátit, mají své místo jisté. Do návratu lékařů na svá pracoviště totiž budou moci zasahovat primáři, tedy jejich nadřízení. Když budou chtít, mohou návrat doktora odmítnout.

"V procesu zpětvzetí budou mít velmi silné slovo primáři – to jsou ti, kdo jsou s lékaři v denním kontaktu," potvrdil Liehne.

Pokud ovšem všichni lékaři nebudou mít garantováno, že svá místa dostanou zpět, může si vedení Krajské zdravotní zadělat na velký problém.

"Uzavřeli jsem dohodu o solidaritě, kde se říká, že buď se vrátíme všichni, nebo nikdo," připomněl šéf odborářů v kraji, lékař Antonín Gabera.

Gabera zatím také netuší, zda lékaři v kraji na nabídku ministra Hegera kývnou. Neví totiž, zda zvýšení platu o 5 až 8 tisíc korun platí i pro akciové společnosti, kterou Krajská zdravotní je.

"Tuto záruku zatím nemáme. Zatím si netroufnu předjímat, jestli pondělní dohoda je pozitivní nebo negativní," říká Gabera.

,