Krajská zdravotní láká i na různé zaměstnanecké bonusy, mimo jiné na jednorázový stabilizační příspěvek až 50 tisíc korun pro nastupujícího lékaře a 40 tisíc korun pro sestry (ilustrační snímek).

Krajská zdravotní láká i na různé zaměstnanecké bonusy, mimo jiné na jednorázový stabilizační příspěvek až 50 tisíc korun pro nastupujícího lékaře a 40 tisíc korun pro sestry (ilustrační snímek). | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Kadaň láká doktory na sto tisíc a vyšší plat, ani tak nikdo nepřišel

  • 26
Severočeské nemocnice marně shánějí zdravotnický personál. Lákají ho na náborové příspěvky, nadstandardní plat či bydlení zdarma. Většinou však tyto nabídky zůstávají bez odezvy. Naposledy neuspěla nemocnice v Kadani.

Lékař, který se upíše městské nemocnici v Kadani, dostane jednorázový nástupní příspěvek sto tisíc korun. Je to zatím nejštědřejší nabídka, jaká kdy v kraji byla, zájem je ale minimální.

„Nikdo na to nereagoval. K tomu garantujeme plat vyšší, než dostávají lékaři ve státních nemocnicích. Hradíme veškeré náklady dalšího vzdělávání, ubytování v areálu nemocnice zdarma a další benefity,“ uvedl ředitel městské nemocnice Josef Mašek.

Nemocnice lákají i studenty

Studenty k dlouhodobé spolupráci láká litoměřická nemocnice i Krajská zdravotní.

V Litoměřicích mohou příspěvek získat studenti pátých a šestých ročníků medicíny, kteří s nemocnicí uzavřou smlouvu o budoucí pracovní smlouvě. Výše se pohybuje od 5 do 10 tisíc korun měsíčně. Záleží na ročníku studia i na tom, zda absolvuje stáž.

V Krajské zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v kraji, mohou studenti mohou získat až 7 tisíc korun měsíčně na náklady spojené se studiem. Loni společnost uzavřela smlouvu se 48 lidmi.

S nadstandardním náborovým příspěvkem kadaňská nemocnice přišla v době, kdy odešli krátce po sobě dva lékaři z oddělení chirurgie. Město, které je majitelem nemocnice, vyhodnocuje, zda nedostatek personálu zvládne vyřešit vlastními silami, nebo zda nemocnici dlouhodobě pronajme silnému partnerovi.

Kadaň uvažuje o podpoře nemocnice

„Výhodou partnerství je zastoupení lékařů z jiných nemocnic, výhodnější nákupy vybavení. Má to ale i rizika, kdy by mohl partner po čase nemocnici opustit a přetáhnout si lékaře do svých zařízení,“ řekl starosta Jiří Kulhánek z ODS.

Podle něj potenciální zájemce o zaměstnání odrazuje i špatná dopravní dostupnost regionu.

„Před časem měli dorazit do nemocnice tři lékaři. Dva to vzdali na uzavírkách na silnici z Prahy do Chomutova,“ dodal Kulhánek.

Není to poprvé, co město pronájem nemocnice řeší. Před půl rokem měla zájem společnost Nemos Group, která provozuje nemocnice v Sušici, Sokolově a Ostrově. Tehdy ale nemocnice takové problémy neměla a město nabídku odmítlo.

Nyní si radnice nechává zpracovat právní analýzu pronájmu a finanční výhled včetně případného požadavku na navýšení finanční pomoci nemocnici z městského rozpočtu. Rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce roku.

Nemocnice v Žatci hledá doktory na Ukrajině

Podobně velká městská nemocnice v Žatci hledá lékaře a sestry na Ukrajině.

„V současné době potřebujeme dva lékaře na radiodiagnostické oddělení, tři lékaře na interní oddělení a jednoho lékaře na pediatrické oddělení. Kvalifikované lékaře ale přijímáme i nad plánovaný stav. Máme vlastní náborovou akci na Ukrajině, kdy v tomto programu je deset lékařů a 40 sester,“ uvedl ředitel Jindřich Zetek.

K tomu nemocnice nabízí zajištění bydlení a stabilizační příspěvky v řádu desetitisíců korun.

„Od ledna bude vyhlášen nový motivační program pro absolventy i stabilizační pro zaměstnance,“ dodal Zetek.

Městská nemocnice v Litoměřicích hledá 15 lékařů a dvě desítky sester. Budoucí lékaře vyhledává na univerzitách.

„Ve stipendijním programu máme v současné době dva studenty. Vzhledem k tomu, že funguje teprve rok, očekáváme, že zájem ještě poroste,“ uvedl předseda správní rady Radek Lončák.

Křišťálová Lupa 2016