Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Nemocnice dostaly pokyny kvůli MERS. V Teplicích zbystřili kvůli Arabům

  • 2
Zdravotnická zařízení dostávají pokyny, jak postupovat při podezření na onemocnění MERS. Velký ohlas vyvolaly v teplické nemocnici, na kterou se obracejí arabští lázeňští hosté. Podle saúdskoarabských a britských vědců totiž MERS s největší pravděpodobností pochází z Arabského poloostrova.

„Jasně, že mám obavu, skoro denně sem přicházejí Arabové. Co vy víte, který z nich jen obyčejně kašle a který má vážnější onemocnění,“ svěřila se jedna ze sester teplické nemocnice.

Jiní zaměstnanci hrozbu nevidí tak černě. „Arabové s různými potížemi a nemocemi přicházejí, až vstanou, tedy po 15. hodině. To už je tu méně personálu, takže já se žádné, i jen potenciální hrozby nákazy z arabských zemí nebojím,“ poznamenala lékařka z téže nemocnice.

Teplická nemocnice dostala manuál z Krajské hygienické stanice v úterý. Mají ho primáři jednotlivých oddělení.

„Je to takový algoritmus, jak postupovat v případě podezření. Smysl je v tom, abychom dokázali zachytit jedince, který pobýval v rizikových oblastech, tedy primárně v Koreji, anebo který přijel ze zemí Blízkého východu. I když tam je intenzita onemocnění jiná,“ uvádí ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

„Pokyn byl distribuován na všechna naše územní pracoviště s tím, aby jej poskytly zdravotnickým zařízením,“ dodává.

Podezřelé pacienty mají lékaři posílat na Bulovku

Z pokynů plyne, že by lékaři měli podezřelé pacienty rychle posílat do nemocnice na pražské Bulovce, jako v případě Čecha, jenž se vrátil nedávno z Koreje a onemocnění MERS se u něho nakonec nepotvrdilo (o případu zde).

„Bulovka disponuje patřičným vybavením a má vycvičený personál. Ovšem musím také říci, že i naše záchranky jsou zkušené a vybavené,“ poznamenal Trmal.

Podle něj by se pro odvoz pacienta na Bulovku musely sejít dva faktory. „Musela by se potvrdit cestovní anamnéza pacienta a musel by mít příznaky nemoci. Pokud by vycházel jen jeden faktor, řešilo by se to asi domácí izolací,“ přibližuje Trmal.

Sám zdůrazňuje, že není důvod k panice. Riziko MERS tu je, ale české zdravotnictví je podle něj na nákazu připravené.

„Musí se na to myslet, je to vždycky lepší, než aby to dopadlo jako v té Koreji, kde první pacient vystřídal hned několik zdravotnických zařízení a nevěděli si s ním rady. Navíc tato nákaza pro nás není šok, naši lidé jsou i díky opatřením, která panovala kvůli nedávné hrozbě nákazy ebolou, opravdu vycvičeni a poučeni. V posledním půlroce jsme velmi aktivně zvyšovali odborné povědomí o hrozbách,“ dodává Trmal.

Virus MERS na člověka zřejmě přešel z nosních výměšků velbloudů. Může vyvolat kašel, posléze vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a zřejmě i selhání ledvin. Proti viru, jenž se přenáší kapénkami, neexistuje žádná účinná vakcína. V současné době se šíří hlavně v Jižní Koreji, kde již nemoci podlehlo 20 lidí, předtím zabíjel na Blízkém východě i v USA.