Všebořická ulice je nejšpinavější v Ústí.

Všebořická ulice je nejšpinavější v Ústí. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Nejšpinavější ulice v Ústí? Všebořická

  • 0
Ústecká Všebořická ulice byla loni z celé republiky druhou lokalitou nejvíce zamořenou oxidem dusičitým. Předstihla ji jen Legerova ulice v Praze, kterou denně projedou desítky tisíc aut. Vyplývá to z ročenky Českého hydrometeorologického ústavu.

I na situaci ve Všebořické se podepsala silná dopravní zátěž. Od loňského jara je tato silnice objízdnou trasou pro nákladní vozy směřující od Lovosic na Děčín a obráceně. Jsou tudy odkláněny kvůli stavebním pracím na silnici I/30 mezi Benešovým a železničním mostem.

CO DÝCHÁME

Roční průměrné koncentrace N0

Praha, Legerova ul.: 68,2

Ústí, Všebořická ul.: 58,8

Praha, ul. Svornosti: 55,1

Brno, ul. Úvoz: 51,0

Děčín, Zdrav. ústav: 49,5

(Limit je 40 mikrogramů)

Měření koncentrací látek v ovzduší zajišťuje síť stanic, které jsou v jednotlivých lokalitách dlouhodobě umístěné. Ta ve Všebořické ulici je specifická právě tím, že se specializuje na vliv dopravy na ovzduší.

"Vysoké hodnoty jsou tu dány především tím, že měřicí stanice Všebořická je stanice dopravní. Oproti ostatním stanicím je tedy mimořádná, takových stanic je v celé republice jen několik," upozornila Lenka Janatová z Českého hydrometeorologického ústavu, která je správkyní stanice.

Stanice je umístěná do deseti metrů od silnice. Zachycuje tak výrazně vliv dopravy. "Ten se ale silně snižuje se vzrůstající vzdáleností od silnice," Podotkla Janatová.

Limit pro průměrnou roční koncentraci oxidu dusičitého je 40 mikrogramů. Ve Všebořické ulici to vloni bylo 58,8 mikrogramu na metr krychlový.

Lékař: Pěstujeme populaci astmatiků

Tento plyn působí potíže astmatikům, dýchací systém však poškozuje i u zdravých lidí a má vliv na imunitní systém.

"Kromě dusíku bude ve Všebořické jistě i velký oděr částic z pneumatik. Za rok to dá jistě kolem několika metrických centů škodlivých látek, které vážně ubližují rostoucí populaci. Zaděláváme si tak na populaci astmatiků a bronchitiků," konstatoval Josef Richter, lékař z ústeckého Zdravotního ústavu.

Jedno z čelních míst v ročních koncentracích oxidu dusičitého zaujímá také Děčín, kde se tyto hodnoty za poslední rok prudce navýšily.

Povolený limit v Ústí vloni překročil také jedovatý benzo(a)pyren, a to na měřicí stanici v Pasteurově ulici. Jde o silně rakovinotvornou a mutagenní látku. Je složkou uhelného dehtu či tabákového kouře a způsobuje například nádory kůže, ale také tlustého střeva.

Povolený limit pro tuto látku je 1 nanogram na metr krychlový, v Pasteurově ulici to za loňský rok bylo v průměru 1,7 nanogramu, což představuje 12. pozici ze všech stanic v Česku, které tuto látku sledují.

Všebořická ulice v Ústí nad Labem