Interiér kostela v Trmicích

Interiér kostela v Trmicích | foto: Karel Pešek, MF DNES

Nejsem nekulturní živel, říká muž, který rozprodává zadluženou farnost

  • 1
Kostely v Trmicích a Roudníkách na Ústecku, které patří zadlužené trmické farnosti, bude nutné prodat. Odhaduje to insolvenční správce Aleš Klaudy. "Myslím, že bude potřeba zpeněžit veškerý majetek. Nedostaneme se do situace, že bychom rozprodali dvě třetiny majetku a měli více peněz, než jsou pohledávky věřitelů," říká.

Kostely se mají prodávat až naposled. Jak bude prodej majetku postupovat nyní?
Chystáme se uzavřít smlouvu s realitní kanceláří na prodej majetku, který farnost nelogicky nakupovala po celé republice. Jde o malé kousky lesů a polí na Moravě, v jižních a západních Čechách. Toho je velké množství a bude se to prodávat nějaký čas. To je jedna linie prodeje.

Farnost v konkurzu

Kostel v Trmicích

Farnost v Trmicích koupila v březnu 2009 na dluh pilu. Zaplatila za ni zhruba 12 milionů korun a navíc převzala závazky ve výši 8,8 milionu korun. Ukázalo se však, že pila nevydělává.

Farnost nakonec začala věřitelům dlužit 35 milionů korun a vloni na podzim upadla do konkurzu.

Insolvenční správce prodal v polovině července pilu za 4,1 milionu korun a na začátku týdne prodal i trmickou faru. V konkursu ji koupil katolický kněz z pražské diecéze za 2,93 milionu korun a nechá ji církvi k dispozici.

A druhá?
Začínáme zpeněžovat kulturní mobiliář, máme vyhlášené jedno výběrové řízení, které se týká některých uměleckých předmětů. A připravujeme první dražbu čtyř kusů památkově chráněných předmětů.

Jaké umělecké předměty do dražby připravujete a kde bude?
Dražba bude v Praze a měl by ji organizovat aukční dům, zřejmě Meissner-Neumann. Ještě ale nejsme definitivně domluveni. Do dražby půjde socha Madony pocházející z kostela v Roudníkách, dřevěná socha Kristus v okovech a dvě ze šesti monstrancí.

Je výhodnější výběrové řízení, nebo dražba?
Výběrové řízení, při kterém zájemci nosí nabídky v zapečetěných obálkách, je levnější, rychlejší a jednodušší. Od dražeb si slibujeme, že přivedou větší okruh zájemců a budou cílené na zájemce, kteří se památkami zabývají.

Nemohly by se sochy, obrazy a monstrance z dražby vyčlenit a prodávat je až v případě největší nouze? Jsou to umělecké předměty...
Něco takového insolvenční zákon nepředpokládá. Insolvenční řízení má být vedeno tak, aby došlo k rychlému a spravedlivému uspokojení věřitelů. Také si nemyslím, že prodej znamená ztrátu památky. Je lepší, aby tu věc vlastnil movitý investor než zkrachovalá právnická osoba. Kdo bude mít více peněz na to, aby o památku pečoval?

Kolik uměleckých památek se chystáte prodat?
Máme v majetkové podstatě asi 160 uměleckých předmětů a budou se zpeněžovat. Nemyslím si, že bych byl nekulturní živel, naopak, umění mám rád. Přesto to neberu jako tragédii. Někdo se dostal do konkursu, majetek se má zpeněžit co nejlépe a nejrychleji. A je tu zákon na ochranu památek, který vlastníka zavazuje, aby o ni pečoval. Proč by měli mít památkáři strach? Jen si ohlídají jiného vlastníka.