Celorepublikově vedou jména Eliška a Jakub.

Celorepublikově vedou jména Eliška a Jakub. | foto: archiv

Jakub vystřídal Jana v čele žebříčku jmen v kraji, u dívek vede Natálie

  • 2
Natálie a Jakub byla v Ústeckém kraji nejoblíbenější křestní jména v lednu letošního roku. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

„Za Natálií se umístila Tereza a třetí a čtvrtou příčku společně obsadila jména Eliška a Sofie. Pokud jde o chlapce, za Jakubem následoval Matyáš a Jan,“ říká Monika Raušerová z krajské pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Oproti loňskému lednu došlo k několika změnám. Tehdy byla na třetí pozici Anna, která tedy nyní na pomyslných stupních vítězů chybí. U chlapců zvítězilo jméno Jan před Lukášem a Jakubem.

ČSÚ zveřejňuje v současné době jen data za leden, nikoli za celý rok. „Leden jsme si pro tento účel vybrali náhodně,“ sdělila mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Z jiných zkoumání, které úřad dělal ve spolupráci s ministerstvem vnitra, vyplývá, že se lednové výsledky neliší od toho, jak rodiče vybírají jména dětem narozeným během celého roku.

Matyáš se v žebříčku oblíbenosti umístil nejvýše právě v Ústeckém kraji. Ve většině ostatních regionů se mezi první tři jména nedostal.

Celorepublikově vedou Eliška a Jakub

V rámci České republiky se nejoblíbenějším holčičím jménem v lednu stala Eliška, druhé místo obsadila Tereza a třetí Anna.

U chlapců byl nejoblíbenější Jakub, následoval Jan a Tomáš. Rodiče dali svým potomkům 517 různých chlapeckých a 619 dívčích jmen.

Jan, Jakub a Tomáš jsou na prvních místech republikového žebříčku nepřetržitě od ledna 1999. U dívek se za tu dobu vystřídalo už devět jmen.

„Nejdříve byla třináctkrát za sebou vítězkou Tereza. V posledních letech se už třikrát podařilo vyhrát Elišce. V lednu roku 2014 bylo nejoblíbenější dívčí jméno Anna,“ zhodnotila dlouhodobý vývoj Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Netradičně třeba Adléta či Barnabáš

Mezi netradiční jména, která rodiče dávali v lednu dětem patřila u dívek například Adléta, Aleška, Sindy, Mišela, Háta, Josefa, Mája, Mína nebo Světla, ale také Adel, Kiara, Odette, Rihana, Salome, Tara nebo Violet.

„U chlapců pak třeba Barnabáš, Diviš, Lionel, Marat, Hanuš, Kryšpín nebo Mikeš, ale i Attila, Geralt, Jimram, Nazar, Ničervan, Ryuhi, Sultan či Vigo,“ uvedla Raušerová.

Záleží pochopitelně na tom, co si kdo představuje po označením netradiční jméno.

„Ale mohu říci, že taková jména určitě zaznamenáváme. Letos to byl třeba Achilleas. Poměrně oblíbenou je v poslední době Glorie,“ uvádí Eliška Mlýnková z matriky chomutovského magistrátu.