Petr Benda a Jiří Paroubek

Petr Benda a Jiří Paroubek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nedlužím a privatizaci nechystám, tvrdí odstupující šéf nemocnic Benda

  • 1
Paroubkův spojenec Petr Benda, který ve středu musel rezignovat na post předsedy představenstva Krajské zdravotní, odmítá kritiku oponentů z vlastní strany. Ti tvrdí, že Krajská zdravotní není v nejlepší kondici a kvůli omezování zdravotní péče plánuje jednu až dvě nemocnice zavřít a další tři privatizovat.

"Kdybych něco takového dělat chtěl, tak se budu snažit dostat společnost do ztráty a vytvořit podhoubí pro to, aby s ní muselo být takto naloženo," reagoval na tyto výtky Benda na středečním krajském zastupitelstvu (o Bendově rezignaci čtěte zde). Připomněl, že ve volebním roce 2008 byl stejně jako celá strana jednoznačně proti privatizaci nemocnic.

Krajská zdravotní

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

K takovému "podhoubí", které Benda zmiňuje, ovšem nemá Krajská zdravotní daleko. Kauzy s údajně předraženými zdravotnickými přístroji v poslední době nekritizuje jen nové vedení ČSSD, ale nelíbí se ani ministerstvu financí a prošetřují je i kontrolní orgány v Bruselu.

Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty za celkem 900 tisíc korun. Firma chybovala v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů a v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.

"Situace v Krajské zdravotní je údajně tak napjatá, že faktury se platí se zpožděním 60 dnů," uvádí důvěryhodný zdroj. Firma si musela podle informací MF DNES půjčit i na platy personálu a na běžný provoz jí nyní schází 300 milionů. Takové informace Benda rezolutně popřel.

Hospodaření prověřuje audit

V roce 2009 měla Krajská zdravotní zisk 120 a o rok později 60 milionů korun. "Nyní je v drobné ztrátě, ale hlavně kvůli propadu plateb od zdravotních pojišťoven o 250 milionů korun. Myslím, že do konce roku se dá udržet vyrovnané hospodaření," oponoval Benda.

V jaké finanční situaci je společnost doopravdy, by měl ukázat právě dokončovaný audit. Objednalo si ho samo vedení Krajské zdravotní, když se dozvědělo, že chce auditory do společnosti poslat přímo vedení kraje.

"Audit dělá nezávislá společnost, v tom se nedá nic nakamuflovat. Jediný úvěr, který společnost má, je provozní kontokorent. Žádné další úvěry si společnost nebere. Zejména ne na platy lékařů. To je lež. Kdyby byla Krajská zdravotní dál vedena jako dnes, reálně by se během krátké doby daly problémy vybalancovat," uvádí Benda.