Jeden ze zničených bytů na sídlišti Janov, na snímku je zástupce ředitele...

Jeden ze zničených bytů na sídlišti Janov, na snímku je zástupce ředitele Městské policie Litvínov Karel Šefl. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nelze určovat, kdo se smí přistěhovat, řekli družstvům úředníci vlády

  • 88
Zástupci úřadu vlády odmítli návrh bytových družstev a vlastníků bytových domů z Mostecka, aby nájemníci získali možnost ovlivnit, kdo se do domu přistěhuje. Podobná pravomoc by se líbila i některým obcím, jež přistěhovalci také trápí.

„Určovat nějaké kvóty není řešení a je také otázka, kdo by o tom měl rozhodovat,“ podotkla při pondělní návštěvě náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková. Dodala, že takový požadavek naráží na porušování demokratický principů.

Štěpánková na Mostecko přijela s ředitelem Agentury pro sociální začleňování Radkem Jiránkem na základě letošní petice, v níž proti chování nepořádných a hlučných sousedů protestovaly tisíce lidí žijících v domech Bytového družstva Krušnohor a možnost regulace nových nájemníků požadovaly (o petici zde).

Podle Jiránka ale podobný účel, tedy určovat, kdo se může nastěhovat, má plnit sociální bydlení.

„Bytové družstvo nebo společenství vlastníků může část bytů prohlásit za sociální byty. Tam pak mohou bydlet jen lidé, kteří spolupracují s neziskovými organizacemi a sociálními pracovníky. V případě spolupráce s obcí je pak možné získat i peníze třeba na rekonstrukci bytů, které předchozí problémoví nájemníci poškodili,“ zmínil Jiránek.

Dalšími cestami, jak potíže řešit, jsou podle Štěpánkové a Jiránka asistenti prevence kriminality či domovníci, na něž lze rovněž získat dotaci. K těm mohou mít města, jež trápí sociální problémy, snazší přístup díky projektu Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám. Už se do něj zapojuje Litvínov, do konce roku by se mohl přidat i Most.

Pomoci by měly peníze na vykupování bytů

Jedním z řešení problému, který souvisí s kšeftováním s nájmy v bytech, jež doplácí stát ze sociálních dávek, může být i vykupování volných bytů obcemi či městy. O to se snaží v poslední době třeba Obrnice na Mostecku (o vykupování bytů zde).

„V novém programovém období by i na toto mělo být možné získat prostředky,“ podotkla Štěpánková.

Zástupcům Krušnohoru a jednotlivých bytových družstev také slíbila, že zkusí prověřit, zda jsou možné nějaké kroky i proti majitelům pronajímaných bytů. Ti totiž někdy inkasují peníze za pronájem bytu, ale nepřispívají do společných fondů, na což pak doplácejí ostatní. Nebo právníci prověří, zda je možné vstoupit do bytu z hygienických důvodů.

„Tyto věci zkusíme zjistit do měsíce, kdy jsme slíbili další návštěvu, abychom si řekli, jak se věci vyvíjejí,“ dodala Štěpánková.

Příště chtějí zástupci družstev zavést lidi z úřadu vlády do domů v Janově a Mostě.