Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová otiskla v Terezíne svou dlaň pro vytvoření odlitku. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Albrightová vzpomínala na malér s pochodní a složila poklonu Vondrovi

  • 13
Neděli jsem mohl strávit s dětmi na borůvkách, ale také s paní Madeleine Albrightovou. Přiznávám, rozhodoval jsem se. Měl jsem jako jediný novinář pozvání od ministra Alexandra Vondry na oběd s bývalou šéfkou diplomacie USA, ale měl jsem i volný víkend. Po návratu z oběda jsem se cítil trapně. Jak jsem mohl vůbec váhat?! Paní Albrightovou jsem byl okouzlen.

V litoměřickém hotelu bylo asi 30 lidí, seděli jsme kolem čtvercové tabule - několik starostů s manželkami, lidé z byznysu i biskupství, historici, novinář. Oběd měl čtyři chody - hrušku se sýrem jako předkrm, hovězí polévku, jelení kýtu s knedlíky a štrúdl. Při obědě se konverzovalo a jedlo vlastně jen tehdy, když senátor vtipně zavelel "volná zábava". Šlo totiž o to první - mluvit s paní Madeleine. Exministryně rozesmívala sál historkami.

Tak třeba ta o olympiádě

Dnešní skandál s čínskými šaty olympioniků USA by byl asi nic proti tomu, co se málem stalo před americkou olympiádou v Salt Lake City 2002. Paní Albrightová, která měla pár desítek metrů také oheň nést, zjistila, že pochodeň byla vyrobena v Barmě. Přitom se právě ona zasadila o uvalení embarga na dovoz zboží do USA a sankce proti juntě! Odmítala nést "barmský oheň", chtěla nechat pro sebe a právě jen na kousek trasy vyrobit novou pochodeň.

"Pak jsem se ale dala přemluvit, abych nedělala skandál. Víte, co by bylo, kdyby mi pochodeň zhasla? Nebyl to vlastně ani barmský, ale řecký oheň." 

Ta o saxofonu pro Clintona

Prezident Václav Havel chtěl svůj protějšek, Billa Clintona, vzít v roce 1994 do Reduty a tam mu dát saxofon. Jenže Clintonovi pár dní předtím zemřela maminka. Z Prahy, kde chystala návštěvu, letěla Madeleine Albrightová rychle do Bruselu, kde před příletem do Prahy Clinton jednal.

"Měla jsem se ho zeptat, zda pozvání na jazz přijme i ve smutku. S Havlem bylo domluvené, že na letišti, po vystoupení z Air Force One, ho políbím a rychle mu pošeptám rozhodnutí o návštěvě klubu - tedy zda je dobré pozvání udělat. Clinton ale přijal moc rád," vyprávěla paní Albrightová.

O špercích

Paní Albrightová je známa nošením broží, které za ni mohou i "hovořit". Například při diplomatických setkáních, jež se týkala Iráku, mívala schválně šperk ve tvaru hada. Saddám Husajn ji totiž hadem nazýval.

Při summitu USA - Rusko za vlády Billa Clintona zase, jak vyprávěla, naštvala Rusy tím, že si přišpendlila brož se třemi opičkami - nemluví, neslyší, nevidí. Dávala najevo, že právě tohle dělá ruská vláda před zločiny v Čečně.

Ostatně o svých brožích napsala diplomatka také knihu. V neděli měla brož a náušnice ve tvaru květů bílé lilie. "Ty nosím v příjemných dnech, kdy mám mně milý program," komentovala šperky.

A jeden si z Litoměřic také odnesla. Starosta Slaného Ivo Rubík jí daroval pěknou věc na kostým s vltavínem. Myslím, že radost ze šperku měla paní Albrightová opravdu upřímnou.

Podstatnou rovinou setkání byla také podpora senátora a ministra obrany Alexandra Vondry. Paní Albrightová ho považuje za jednoho z lidí, kteří se nesmírně zasloužili o demokracii u nás, vstup Česka do NATO a o spojenectví Česko - USA. "Milujeme oba stejného muže," vysekla poklonu Vondrově ženě.