VIDEO: MF DNES vzala politiky do Předlic. Systém dávek změníme, řekli

  • 39
MF DNES pozvala do romského ghetta v ústeckých Předlicích kandidáty silných stran, které se ucházejí o hlasy voličů v Ústeckém kraji. Ukázala jim, co by se mělo změnit, a chtěla vědět, jaká řešení navrhují. Bez ohledu na stranickou příslušnost se shodli na tom, že je nejvyšší čas udělat konec byznysu s chudobou, protože jinak hrozí pogromy.

"Stát letos zaplatil osm, nyní možná už deset miliard. Na dávku hmotné nouze už došly peníze. Pro město typu Ústí nad Labem je normativ pro čtyřčlennou rodinu 14 tisíc korun bez ohledu na kvalitu bydlení. Co to je za šílený systém?!" zlobil se například Richard Brabec z ANO na neúměrné státní příspěvky, které končí v kapsách majitelů domů a ubytoven.

Kandidáti v Předlicích

Irena Skálová z TOP 09

Alena Křtěnová z ČSSD

Richard Brabec z ANO

Radim Holeček z ODS

Karel Krčmárik z KSČM

Jediným řešením je podle politiků stanovit strop na nájmy, které stát majitelům domů a ubytoven platí. Podle všech je to snadné, stačí se podívat do cenových map na obvyklou výši nájmů v daném místě.

Jednou ze "slavných" předlických ulic je Beneše Lounského, odkud se musely stěhovat desítky lidí, jak je zničená. Magistrát se bránil, že dřív nic dělat nemohl, protože domy jsou soukromé. Dnes tu visí cedule realitek.

"V tomto případě by měl nastoupit stát nebo město a dům koupit, aby se ghetto nerozšiřovalo," poznamenala Irena Skálová z TOP 09.

Je ale zřejmé, že domy nezničili samotní majitelé domů. Přestože se o svůj majetek většinou nestarali a jen si nechali platit z dávek od státu přehnané nájmy, domy často zdevastovali sami jejich obyvatelé. Do Předlic většinou přišli ze Slovenska a nevycházejí s nimi ani starousedlíci, jejichž domy jsou v mnohem lepším stavu.

"Nejsme už tranzitní zemí do Anglie, ale cílovou. Musíme jasně říci, že tu nic není zadarmo," podotkl k tomu Richard Brabec z ANO.

Chybí kontrola nad dávkami, shodli se kandidáti

Podle Karla Krčmárika z KSČM chybí v ulicích policisté, přestože jich má podle něj Česko na jednoho obyvatele po Kypru a Maltě nejvíc v Evropě.

"Musí do ulic, za celou dobu jsem tu nikoho neviděl," zlobil se Krčmárik v Hrbovické ulici.

Stát ale podle kandidátů také totálně selhává v hlídání toho, komu a za co platí. Úřady práce se podle nich staly výplatnami sociálních dávek a nemají šanci nic kontrolovat. Kvůli reorganizaci bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na ně totiž přešly sociální dávky, příspěvky na bydlení a další dávky z obcí a měst, pro které byla kontrola snazší.

"To byla ta největší chyba a musí se to vrátit zpět," řekla za souhlasného přikyvování ostatních Alena Křtěnová z ČSSD, která sama na úřadu práce pracuje.

Komunista chce povinnost pracovat. Lídr ODS se zhrozil

Nejdůležitější je ale podle všech dát lidem práci nebo zavést veřejnou službu pro dlouhodobě nezaměstnané.

"Je důležité zatočit s těmi, co se flákají. Ty bych 'ořezal' na 2 200 korun existenčního minima," navrhl Radim Holeček z ODS

Veřejnou službu ale odmítá ČSSD. "Tu tisícikorunu navíc každý oželí, protože na tom bude hůře, musí za prací dojet," argumentovala sociální demokratka Křtěnová.

Své řešení navrhl komunista Krčmárik a mezi kandidáty to poprvé zajiskřilo.

 "Práce by měla být nařízena zákonem," řekl Krčmárik.

"Jsme svobodná země a každý má právo volby," oponoval Holeček.

"Takže je budete svobodně platit do smrti?" kontroval Krčmárik.

"Ale existenční minimum," dodal Holeček.