Zchátralý lenešický cukrovar při natáčení německého filmu Žebřík do nebe v roce...

Zchátralý lenešický cukrovar při natáčení německého filmu Žebřík do nebe v roce 2014. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ruiny cukrovaru u Loun mění filmaři na válkou zničený Kolín nad Rýnem

  • 5
Na tři desítky dělníků tvoří z ruin cukrovaru v Lenešicích na Lounsku jednu ze čtvrtí rozbombardovaného Kolína nad Rýnem. Štáb německé televize RTL chce v české obci s 1 400 obyvateli natáčet film o poválečné obnově jednoho z největších německých měst. První klapka by měla padnout 19. srpna.

Snímek, který se zatím pracovně jmenuje Himmelsleiter (Žebřík do nebe), by měl mít dva zhruba hodinu trvající díly. Autoři chtějí poválečné dění ve městě popisovat na pozadí osudů několika lidí a rodin. A právě k tomu potřebují zbořeniště historických objektů, kde si mohou bez obav dělat, co chtějí. V Lenešicích vše našli.

Cukrovar v Lenešicích

Obrovský cukrovar sloužil od roku 1880.

V roce 1951 byl znárodněn, ale už o dvacet let později se ukázalo, že pro něj není využití.

Naposledy tu řepu zpracovali v roce 1974 a v roce 1982 byl areál definitivně uzavřen.

Ruiny zatím nejsou hlídány bezpečnostní agenturou, reportéři MF DNES se jimi o víkendu klidně mohli projít a sledovat práci tesařů a truhlářů.

"Za pár dní sem už ale nikdo nebude smět," říká místostarosta obce Jan András, který s filmaři o využití cukrovaru několik měsíců vyjednával.

Dělníci tu dozdí roh domu, tu postaví pár trámů na střechu a naproti zase z dřevěných desek stlučou patro pobořeného činžáku. Až to bude hotové, musí ještě všechno "umělecky očoudit". Natáčet se tu bude zhruba čtvrt roku.

"Doposud byl cukrovar pro obec jen zátěž, teď z něj alespoň budeme něco mít," poznamenal starosta András. Kolik producenti filmu Lenešicím zaplatili, ale nechce ani naznačit. "Nemohu, zakazuje mi to smlouva. Neřeknu ani řádově," dodává.

Za peníze od filmařů radnice ruiny zbourá

Už teď však na radnici vědí, že díky penězům od filmařů budou moci po natáčení zdevastovaný cukrovar srovnat se zemí. Na ploše pak vybudují inženýrské sítě a parcely nabídnou zájemcům o stavbu rodinných domů. Ve vsi a okolí jich prý mají dost.

Kašírované dřevěné domy v Lenešicích mají sotva dvacet metrů do výšky, ovšem velkou roli ve filmu o Kolíně bude hrát tamní slavná katedrála sv. Petra, která nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám v Německu.

Gotický dóm, kde jsou ukryty údajné ostatky biblických Tří králů, veškerá spojenecká bombardování jako zázrakem přežil, zůstal stát uprostřed budov srovnaných se zemí. Filmaři proto chrám, pokud jej budou na záběrech z Lenešic potřebovat, dodělají v počítači. Ostatně na 157 metrů vysoké věže kostela by si tesaři a truhláři z Lenešic prý netroufli.

Lounsko už letos jedno natáčení historického snímku o Německu zažilo. V nedalekém Běsně si televizní štáb vybral náves, která na jaře posloužila coby kulisa pro záběry ze vsi rozdělené hranicí, kdy část byla v NDR a část v NSR.