Keramický hrnec nalezený ve Stekníku v jedné z odpadních jímek z přelomu 13. a...

Keramický hrnec nalezený ve Stekníku v jedné z odpadních jímek z přelomu 13. a 14. století | foto: Vojtěch Peksa

Archeologové objevili ve Stekníku odpadní jímky netypické pro ves

  • 1
Vesnice Stekník na Žatecku je starší, než měli historici dosud doloženo. Zjistili to archeologové při průzkumu výkopů, které hloubili dělníci na stavbě nového vodovodu.

„Během výzkumu jsme odkryli sídliště, která dokumentují zástavbu, řemeslnou výrobu a zemědělskou činnost našich předků v pravěku a především vrcholném středověku,“ uvedl archeolog Martin Volf.

Nejstarší jsou dvě pravěké sídlištní jámy obsahující zlomky keramických nádob a zvířecí kosti z únětické kultury doby bronzové z období 2 300 až 1 600 let před naším letopočtem.

Kamenný sekeromlat z pozdní doby kamenné

„Nejzásadnější nálezy pochází z počátku vrcholného středověku. Stekník se v písemných pramenech objevuje až roku 1389, ale objev dvou objektů z přelomu 13. a 14. století historii obce posunul takřka o sto let do minulosti," říká Volf.

Archeologové našli dvě odpadní jímky, do kterých tehdejší obyvatelé vsi vyhazovali domovní odpad včetně keramických a skleněných nádob.

Odpadních jímek na vesnicích je známo minimum

"Právě nález skla dodává tomuto nálezu určitou jedinečnost, neboť z Čech je známo naprosté minimum takto starých odpadních jímek na vesnici. Častější je jejich výskyt ve městech a na hradech,“ popsal Volf.

Archeologové odkryli i ohniště, jež mohlo být kovářskou výhní.

„Zajímavé je, že doklady středověkých aktivit se vyskytují jen v západní polovině návsi. Proto předpokládáme, že pravidelnému půdorysu návsi pocházejícímu ze závěru 14. století mohl předcházet menší dvorec,“ doplnil Volfův kolega Vojtěch Peksa.