Prachovka, mikina a hurá na dvorek. Tak vzniká akce pro tisíce gymnastů

  • 0
Třináct žen a čtrnáct mužů z Ústeckého kraje se připravuje na Světovou gymnaestrádu, která se uskuteční v půli července ve finských Helsinkách. Nácvik na akci pro tisíce cvičenců probíhá jednotlivě. Například šedesátiletá Miluše Vodehnalová ze Svádova u Ústí nad Labem trénuje s prachovkou na dvorku.

„Pro nás je to taková menší olympiáda. Máme hromadný nástup, všichni spíme pohromadě v tělocvičnách a zažijeme spoustu legrace,“ usmívá se Miluše Vodehnalová.

Gymnaestrádu pořádá každé čtyři roky mezinárodní gymnastická federace v některé z evropských zemí. Na nesoutěžní přehlídce všech druhů gymnastiky se prezentují malé pódiové formace, k vidění ale jsou i hromadné skladby se stovkami účastníků. Celkem cvičí přes 25 tisíc lidí z 50 zemí světa.

„Největší hromadnou skladbu jednou měli Finové, cvičilo tam kolem čtyř tisíc žen a 15 chlapů,“ podotkla Vodehnalová.

S Miluší Vodehnalovou se u jejího domu s kilovým medicinbalem zabaleným v oranžové síťce připravuje na gymnaestrádu i její o devět let starší kamarád Stanislav Šolc. Na gymnaestrády jezdí nepřetržitě od roku 1991 se svou manželkou.

„Nejlepší byla ta v Amsterodamu, protože byla naše první. Jeli jsme tam se skladbou, která měla být původně na spartakiádě, ale ta už se pak nekonala. Tehdy byly naše skladby jiné, přesné, dnes je to veselejší a spíše taneční. Jde tam víc o radost z pohybu.“ říká.

Náklady si musí účastníci hradit sami

Kromě ústeckých cvičenců se v kraji chystají na velkou akci i lidé v Teplicích, Chomutově, Štětí, Litoměřicích a Roudnici. Z celého Česka pojede přes 800 sportovců.

15. Světová gymnaestráda

Gymnaestrády jsou největším svátkem amatérských příznivců gymnastických aktivit a tance.

Mezinárodní gymnastická federace je pořádá jedenkrát za 4 roky, účastní se jich kolem 25 tisíc cvičenců z pěti kontinentů.

Letošní patnáctý ročník se bude konat 12. - 18. 7. v Helsinkách.

Sedmadvacetičlenná parta z Ústeckého kraje se zapojí do hromadné choreografie České asociace Sportu pro všechny, kde je asi 350 cvičenců. Další hromadnou skladbu zajišťuje Česká obec sokolská a další čtyři organizace připraví malá pódiová vystoupení asi třiceti lidí.

Každý z cvičenců má na DVD metodický nácvik skladby. „Doma se učíme jednotlivé prvky, které vzhledem k nízkým stropům a lustrům jdou provést. Pak jsme se sešli všichni z kraje dvakrát v Chomutově a teď se chystáme na třídenní celorepublikové soustředění v Doubí u Třeboně,“ líčí přípravu Šolc.

Jeho dcera si prý roku 1999 přála za úspěšné dokončení vysoké školy zaplatit účast na gymnaestrádě ve Švédsku. Veškeré náklady na nácvik i vlastní akci si musí totiž účastníci hradit sami. Cesta do Helsinek je letos vyjde na více než 25 tisíc korun, v čemž je doprava, ubytování, jídlo a společné dresy.

„Za tu neopakovatelnou atmosféru to stojí. Při gymnaestrádách cvičí všechny generace najednou, účast není omezena věkem. Jsou tam vidět vrcholné výkony v podobě sportovců a gymnastů až po dvanáct seniorek v sukních a s vařečkami z Brazílie. Je to úžasné, ohromně pestré,“ dodává Šolc.