Kastelánka Krásného Dvora Michaela Hofmanová (červenec 2016)

Kastelánka Krásného Dvora Michaela Hofmanová (červenec 2016) | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Otevření templu v zámeckém parku zbrzdil špatný stav původních trámů

  • 0
Novogotický templ, který je skvostem v parku zámku Krásný Dvůr na Lounsku měl být opravený do začátku turistické sezony. Teď ale není jisté, jestli stihne alespoň její závěr. Až bude templ hotový, čeká oprava i další cenné objekty.

Opravený templ v zámecké zahradě měl být největším lákadlem letošní turistické sezony (o začátku opravy jsme psali zde). Místo toho je ale stavba stále obehnaná lešením a zavřená. Lidé se tam podívají až za několik měsíců.

„Snad stihneme templ představit aspoň v závěru sezony, záleží, jak rychle budou stavební práce dál pokračovat,“ říká kastelánka Michaela Hofmanová.

Oprava památky, která byla několik let pro veřejnost uzavřená, začala loni na jaře a měla být hotová letos v dubnu. Kvůli nečekaně velkému rozsahu poškození dřevěných částí se ale termín otevření už několikrát posouval.

„Až při stavbě se objevilo víc potíží, než jsme čekali. Poškození trámů, především v lucerně na vrcholu kupole, bylo rozsáhlejší,“ vysvětluje Hofmanová.

Dendrologický posudek prokázal, že tyto trámy jsou původní, z konce 18. století. „Ani projektant s tím nemohl počítat předem. Než stavba začala a odkryla se střešní krytina, nikdo nevěděl, v jakém jsou stavu,“ dodává.

Uvnitř je restaurovaná socha

Do konce prázdnin dostane templ nová vitrážová okna, i jejich výroba trvala déle, než se plánovalo.

Řada věcí už je ale hotových nebo se dokončuje. Pod lešením už je vidět nová fasáda v terakotové barvě. Uvnitř je také už restaurovaná socha polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, vítěze nad císařem Napoleonem v bitvě u Lipska v roce 1813.

Dílu sochaře Josefa Maxe chyběla hlava a část horních končetin. Zámek po nich vyhlásil i pátrání, nikdo ale na výzvu nereagoval, a tak sochu restaurátorka opravila podle zmenšeného modelu.

Templ u zámku Krásný Dvůr

  • památka v novogotickém slohu pochází z roku 1793
  • rok před tím ho navrhl majitel panství Jan Rudolf Černín
  • je vůbec první stavbou svého druhu u nás
  • stojí v nejvyšším bodě zámeckého parku
  • je unikátní v několika ohledech, což vyjadřuje i nejvyšší stupeň jeho památkové ochrany

„Vycházela jsem z fotodokumentace pořízené na zámku Orlík. Model byl jediným východiskem a vodítkem pro vytvoření podoby polního maršála, gesta pravé ruky s maršálskou holí a levé ruky svírající meč,“ přibližuje akademická sochařka Nina Jindřichová.

Na obnovu památky získal Národní památkový ústav, který je jejím vlastníkem, dotaci 13 milionů korun z norských fondů. Celkem rekonstrukce vyjde na 20 milionů. Překročení termínu dokončení stavby o několik měsíců podle kastelánky čerpání dotace neohrozí.

Na opravu se čekalo několik let, nakonec přišla ne za pět, ale za minutu dvanáct. „Několik let jsem po každé zimě trnula, aby objekt nespadl. Zloději rozkrádali střešní krytinu, opadávaly kusy pískovcových částí, stavba tak byla nebezpečná i pro okolí,“ vzpomíná kastelánka.

Další v pořadí Čínský pavilon a Poustevníkova rokle

Templ ale není jedinou památkou v zámeckém parku a řada z těch dalších potřebuje také opravu. V dohledné době se chce památkový ústav zaměřit na Čínský pavilon a Poustevníkovu rokli. Připravuje se na to už projekt.

„Chceme opravit Čínský pavilon včetně úpravy okolí a uměle vytvořené kaskády, kudy by měla znovu proudit voda, a dále údolí označované jako Poustevníkova rokle, poustevnu a podzemní chodbu. Odhad nákladů je až 100 milionů korun,“ podotýká kastelánka.

Krásný Dvůr každoročně navštíví tisíce lidí. Kromě prohlídky zámku je největším lákadlem rozsáhlý anglický park, který založil v letech 1783-1793 Jan Rudolf Černín a v němž zmíněné atrakce stojí.

Poslední červencovou sobotu se tam uskuteční Dvorské slavnosti Jana Rudolfa, lidé se v podobě kostýmovaných prohlídek seznámí s historií zámku.