Maskotem VII. zimní olympiády dětí a mládeže je modrá sněhová koule, které dali lidé v anketě jméno Bambu. Oficiálnímu oblečení výpravy Ústeckého kraje vévodí bílá a modrá barva, které doplňují ještě zelená s růžovou. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vozit sníh, lyžovat v Sasku, či běhat? zvažují pořadatelé olympiády dětí

  • 6
Přípravu VII. zimní olympiády dětí a mládeže v Krušných horách, kterou připravuje Ústecký kraj, komplikuje nedostatek sněhu a špatná komunikace organizačního výboru. Krizové scénáře počítají s převážením sněhu přes sto kilometrů daleko, přesunutím závodů do Německa i výměnou lyžování za běh.

„Zatím to vypadá bídně. Už čtyři dny jsme mohli zasněžovat, ale o tom rozhoduje kraj, který to platí, stálo by to 400 až 450 tisíc korun. Kraj k tomu pokyn nedal, dvě sněhová děla jsme tedy 30. prosince půjčili Jizerské padesátce. I kdybychom si je vzali, na zasněžení areálu na Cínovci potřebujeme deset dní a děla by musela běžet 24 hodin. V tuto chvíli už to nestihneme, navíc se oteplí,“ říká předsedkyně krajského svazu lyžařů Věra Chvátalová.

Na zasněžování totiž musí být aspoň minus 3 °C, a to už brzy nebude.

„Od středy se začne oteplovat, teploty budou nad nulou, příští týden i v noci. Do poloviny ledna se větší mrazy čekat nedají,“ přiblížil meteorolog Radek Tomšů.

Krajský úřad si zatím problémy nepřipouští. „Na Klínovci, kde stabilně zasněžujeme, by problém být neměl. Na Cínovci se zasněžovat chystáme. Nicméně kdyby nenasněžilo a počasí nám nepřálo, máme několik náhradních variant. V nejvyšším stavu nouze by závody na Cínovci byly bez lyží, běželo by se. Věříme, že se to nestane,“ řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová

Olympiáda dětí a mládeže

Na prestižní akci, která Ústecký kraj zatím stojí 32 milionů korun, přijede od 17. do 22. ledna 1 500 mladých sportovců z celého Česka.

V Chomutově je čekají hokejové zápasy, šachové turnaje, disco dance, Most bude hostit krasobruslaře a rychlobruslaře, Litvínov hokejisty, Klínovec snowboarding, alpské a akrobatické lyžování a Cínovec biatlon a běžecké lyžování.

Další variantou kraje je dovážení technického sněhu z Klínovce.

„Čtyři dny by na Cínovci vydržel. Odhad, kolik by to stálo, neznáme, ale v rozpočtu rezervu máme,“ přiblížila Dosedělová.

Podle odborníků je to ovšem nereálné a navíc drahé. Pokrýt sněhem stadion a dvoukilometrový okruh znamená přivézt 15 tisíc kubíků sněhu. Na jednu tatru se vejde šest kubíků a pokud připočítáme ztráty, muselo by přivézt sníh zhruba tři tisíce aut.

„Sto dvacet kilometrů tam a zpět by stálo zhruba 1,5 milionu korun,“ vypočítala Chvátalová.

Ohrožený je i snowpark na Klínovci

Otázkou také je, zda by na Klínovci bylo sněhu dost. V pondělí se sice podařilo dosněžit sjezdovky Dámská a Pařezovka, ovšem technického sněhu by v areálu sami potřebovali víc.

„Stoprocentně nemáme technický sníh na rozdávání,“ řekl mluvčí areálu Adam Svačina.

Zatímco na sjezdové lyžování bude Klínovec připraven, otazník visí nad snowboardingem.

„Snowpark asi určitě připraven nebude. Není sníh, aby se mohly vybudovat překážky, nedá se nic dělat,“ poznamenal Svačina.

Jak vyřešit komplikace se sněhem bude organizační výbor probírat ve čtvrtek, tedy jen deset dní před začátkem olympiády. „Věříme, že to zvládneme. Zajištění soutěží má ve smlouvě lyžařský svaz,“ sdělila Dosedělová.

Zatím neoficiální, ale nejreálnější alternativou je dohoda o pronájmu nedaleké biatlonové arény v německém Altenbergu.