Pod vlivem drogy loni mostecká policie přistihla 73 řidičů. Nejčastěji měli před jízdou marihuanu nebo pervitin.

Pod vlivem drogy loni mostecká policie přistihla 73 řidičů. Nejčastěji měli před jízdou marihuanu nebo pervitin. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na tři opilé řidiče připadají v Mostě dva zfetovaní, zjistila policie

  • 2
Policisté z Mostecka zveřejnili alarmující statistiku. Počet lidí, kteří řídí pod vlivem drogy, je tam téměř stejný jako počet řidičů pod vlivem alkoholu. Při loňských kontrolách připadali v Mostě na tři přistižené opilé řidiče dva s drogou v těle. Velké číslo policisté přisuzují tamní problematické sociální situaci.

"Za volant usedá stále více lidí pod vlivem drog. Obávám se toho, že se blíží doba, kdy bude odhalených řidičů pod vlivem drog stejně jako těch opilých. Zatím stále vede alkohol, z odhalených pod vlivem návykové látky jich je tak šedesát procent," uvedl šéf mostecké policie Jiří Volprecht.

Řidiči a drogy

Každý řidič, který má pozitivní test na drogy, přijde na místě o řidičský průkaz. Na základě posudku pak policie rozhodne, zda jde o přestupek, nebo trestný čin.

V případě přestupku může provinilec přijít o řidičský průkaz na několik let a hrozí mu pokuta až 50 tisíc. U trestného činu může soud uložit i podmínku a zákaz řízení.

Na Mostecku v roce 2011 policisté přistihli 73 řidičů, kteří jeli s drogou. Většinou šlo o marihuanu nebo pervitin. 32 případů se vyšetřovalo jako podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a 41 řidičů se dopustilo přestupku.

Na Mostecku policie loni přistihla 73 řidičů, kteří pod vlivem drog řídili. Na Chomutovsku to přitom bylo jen 14 lidí. "Pokud bychom se na tento trend nezaměřili a nezačali více kontrolovat, situace na silnicích by se mohla rapidně zhoršit," poznamenal Volprecht.

V jiných místech Ústeckého kraje přitom policisté tak velký problém se zdrogovanými řidiči nezaznamenali. "Z policejních statistik údaj o nárůstu řízení pod vlivem drog nemám. Je proto těžké vyvozovat z toho nějaké závěry. Musím se u mosteckých kolegů informovat," řekl šéf krajského dopravního inspektorátu Jiří Ušák.

Ředitel mosteckého K-Centra Lubomír Šlapka je ale přesvědčený, že více řidičů pod drogami mostečtí policisté odhalují díky důslednějším kontrolám a zlepšení možností testování.

"Je bláhové se domnívat, že tam, kde řidiče pod vlivem drog neodhalí, také opravdu nejsou. Čím více se kontroluje, tím víc se jich zkrátka najde. Už od 90. let upozorňujeme, že někteří toxikomani řídí po užití drog. Nyní se velmi zlepšila možnost je testovat a je dobře, že to policie dělá. Každá psychotropní látka mění pozornost toho, kdo ji užil," upozornil Šlapka.

Na drogy policie testuje jen podezřelé řidiče

Mostečtí policisté přišli na řidiče pod drogami především při nočních a víkendových kontrolách. Na rozdíl od testů na alkohol ale přítomnost drog neověřují u každého řidiče, ale jen u těch, jejichž chování a projevy jsou podezřelé.

"Policisté jsou samozřejmě na příznaky jednání pod vlivem drog proškoleni. Pokud se s takovým člověkem při kontrole setkají a má test na alkohol negativní, následuje test na drogy," řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Je-li orientační test na přítomnost drog pozitivní, následuje lékařské vyšetření - odběr krve, kontrola moči.

Řidič, u nějž drogový tester objeví v organismu drogu, sice okamžitě přijde o řidičský průkaz, problém je ale s jeho dalším potrestáním. Hrozí mu zákaz řízení na několik let, ale i vězení. O tom však musí rozhodnout soud. Na rozdíl od alkoholu, kdy jedno promile je považováno za trestný čin, u drog podobný limit stanoven není.

"Místo jasné informace, která by vyplynula pouze z rozborů krve a moči a podle níž by se stanovila trestní odpovědnost, musí přijít posudky z toxikologie a psychiatrie. Přitom třeba v Německu mají jasně stanovenou míru konkrétní drogy v organismu, podle níž se policie a soudy mohou orientovat. Nám to hodně chybí," líčí ředitel Volprecht.