Protipovodňová hráz v Křešicích.

Protipovodňová hráz v Křešicích. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Na Litoměřicku vyrostla nejdelší pevná protipovodňová hráz v Česku

  • 3
Na Litoměřicku vyrostla nejdelší pevná protipovodňová hráz v Česku. Je dlouhá 2,3 kilometru a má chránit před dvacetiletou vodou vesnici Křešice. Místní se ale obávají, aby při větší povodni, jaká Křešice zatopila v roce 2002, zeď vesnici spíš neuškodila.

"Já bydlím na druhé straně a voda k nám přišla odzadu, ne od Labe. Navíc když stoupla spodní voda, tak tekla kanalizací a stříkala z poklopů," neskrývala při slavnostním otevření hráze obavy jedna z mladších obyvatelek Křešic.

Stavbaři místní uklidňují, že zeď bude bezpečná. "Všechny zdi jsou založené na hlubokých podzemních stěnách. Kudy prochází kanalizace, ta místa se utěsňují. A přímo v kanalizaci jsou umístěné protipovodňové klapky. Bez těchto klapek by celá stavba neměla smysl," řekl Martin Doksanský, generální ředitel firmy SMP, která hráz stavěla.

Protipovodňová zeď v Křešicích je pevná, ve vstupech je doplněná mobilními prvky.
Protipovodňová hráz v Křešicích.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa (vlevo) s Marianem Šebestou z Povodí Labe si prohlíží mobilní část protipovodňové zdi.

Zástupci Povodí Labe nicméně připouštějí, že proti tak velké povodni, jaká přišla v roce 2002, hráz nepomůže. "Nemohou se všude stavět zdi, které by byly o dva a půl metru vyšší, než jsou teď. To by se, myslím, nelíbilo ani místním lidem," uvedl ředitel Povodí Labe Tomáš Vaněk.

Zeď v Křešicích stála 195 milionů korun. Delší je v Česku jen mobilní hráz v Praze, ta se ale skládá, až když povodeň začne hrozit. V Křešicích se čtrnácti sty obyvateli by tak dlouhou mobilní stěnu lidé nestihli včas postavit. Na montování hliníkových sloupků a profilů jsou ostatně ve vsi proškolení jen dobrovolní hasiči.

"Proto jsme zvolili model, kdy se kombinují klasické pevné zdi a mobilní hrazení, která budou třeba ve vjezdech," poznamenal Vaněk.