ilustrační foto

ilustrační foto | foto: archiv Nivea

Ručně dělaná mýdla táhnou, v České Kamenici vyrábí konopná i kávová

  • 0
Mýdlárna v České Kamenici vznikla v podstatě náhodou. Klára Šafránková nejprve sháněla mýdlo, které bude šetrné k jejím citlivým rukám. Nakonec ale začala mýdla s manželem vyrábět. Ručně. Nyní má jejich mýdlárna zakázky i v Hongkongu.

Nejvíce vyrobí v mýdlárně Šafrán kostek. „Ale reagujeme na přání zákazníka, jsme schopni udělat nejrůznější tvary, jsou mýdla hladká i zdobená,“ poznamenala Klára Šafránková, spolumajitelka firmy. Podle ní je to v oboru stejné jako třeba v módě.

Požadavky zákazníků jsou ovlivněny jak osobními potřebami, tak tím, jaká bylinka nebo olej je zrovna „in“. Na vánočním trhu se letos objevují kávová, konopná nebo medová mýdla, měsíčková, olivová či skořicová.

Právě Vánoce patří mezi období, kdy lidé sahají po pěkně zabaleném a ručně vyrobeném mýdle nejčastěji. „Ale i přes rok během jarmarků a jiných svátků se naše mýdla hezky prodávají,“ říká Šafránková.

Své výrobky prodává firma i v Hongkongu

Ruční výroba je náročná mimo jiné na čas. „Nejdéle trvá zrání, kdy je potřeba mýdlo nechat dozrát, pravidelně otáčet, okrájet a zkrátka se o něj hezky starat,“ vysvětlila Šafránková. K domácí výrobě jsou podle ní potřeba tuky, bylinky, silice, pořádný hrnec, formy a samozřejmě nápad.

Mýdlárna Šafrán prodává své zboží přes internet, v kamenných obchodech a vyřizovala už i zakázku do Hongkongu.

„Nechceme, aby se naše práce rozšířila do masové výroby. Mýdlo potřebuje trochu duši a chceme se držet kvality. Rozhodně z nás nebude fabrika, protože pak už by to nebylo domácí mýdlo,“ nastínil budoucnost podniku, jehož produkty získaly certifikát regionální výrobek, Zdeněk Šafránek.

,