Expozice z doby kamenné v žateckém muzeu ukazuje i příbytek pravěkého lovce

Expozice z doby kamenné v žateckém muzeu ukazuje i příbytek pravěkého lovce | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Muzeum v Žatci ukazuje, jak vypadalo 1+kk neandertálců

  • 1
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vystavilo nejstarší exponáty. Výstava s názvem Krajinou pěstních klínů nabízí pět stovek kamenných pravěkých nástrojů. Oživuje ji ale i model dávného obydlí nebo chlupatá postava bez obličeje, díky které se může každý proměnit v neandertálce.

"Už tady bylo hodně archeologických výstav, ale tak staré exponáty jsme tu ještě neukazovali," zdůraznil archeolog muzea Petr Holodňák. Většina výstav i nálezů z okolí je totiž z období neolitu, mladší doby kamenné, tedy do 30 tisíc let před naším letopočtem.

Nejstarší opracované kameny na výstavě jsou ale staré 750 tisíc let, takže pocházejí až z paleolitu. Připomínají dobu, již zkoumal na Písečném vrchu u Bečova na Mostecku archeolog Jan Fridrich.

"Výstava je tedy i památkou tohoto zesnulého archeologa. Máme tu i panorama z fotografií, které ukazují pohled z Písečného vrchu do krajiny, která bývala docela hustě obydlená. Vyplývá to z výhodných podmínek, které nabízela," upozornil Holodňák.

Výstava nabízí kromě pohledu z Písečného vrchu také řadu unikátních nálezů. Jedním je největší pěstní klín z křemence, který váží 44 kilogramů, a autoři výstavy odhadují, že sloužil jako učební pomůcka pro výrobu menších pěstních klínů. Jiným unikátem je nejstarší židle v Evropě, což je opracované kamenné sedátko.

V nejstarším obydlí se dochovala i "kuchyň"

Návštěvníci ale hlavně uvidí model nejstaršího lidského obydlí dochovaného v Čechách, které pochází z doby 250 tisíc let před naším letopočtem. Autoři jej s trochou nadsázky popisují jako pravěké 1+kk.

"Mělo rozlohu zhruba 5 krát 3,5 metru. Dochovalo se v něm i ohniště, u něj pak pecky z ovoce nebo zbytky ořechů," upozornil Holodňák.

Na závěr výstavy připravuje žatecké muzeum i další lákadlo. Při muzejní noci 20. května uspořádá nejen přednášku k výstavě, ale ukáže také nejstarší nález ze Žatecka. Tou je rytina ryby na mamutím žebru, která byly objevena u nedaleké Holedeče a do Žatce jej na jedinou noc zapůjčí Národní muzeum.

Výstava v žateckém muzeu potrvá do 29. května.