Officium sv. Jeronýma, kde je jako donátor zobrazený Jan ze Žatce. | foto: archiv

Muzeum v Žatci připomene dobu, kdy žili Češi, Němci i Židé v symbióze

  • 4
V Žatci se připravuje vznik nového institutu, který má připomínat společnou historii Čechů, Němců a Židů ve městě i regionu. Jmenovat se bude Muzeum Jana ze Žatce. V současné době se hledá budova, kde by mělo muzeum sídlit, a také způsob, jak ho financovat.

Muzeum bude připomínat hlavně období, kdy spolu Češi, Němci i Židé žili v symbióze. Poslední desetiletí se přitom nesou ve zcela opačném duchu.

Žatec a nedaleké Postoloprty jsou totiž spojené s drsným poválečným vyhnáním německých obyvatel a jejich vražděním. Za 2. světové války ve městě zase naopak zůstalo jen minimum Čechů, ostatní museli odejít. A před válkou došlo ke zničení zdejší židovské synagogy.

„Je nutné se zabývat nejen minulostí, která byla negativní. To nejsou jediné společné dějiny Čechů, Němců a Židů. Naopak, po staletí tady žili ve spolupráci,“ vysvětlil hlavní smysl plánovaného muzea Andreas Kalckhoff.

Je žateckým rodákem a německým historikem, který dnes žije ve Stuttgartu. Právě Kalckhoff s myšlenkou muzea přišel a stejně tak s tím, že by mělo nést jméno Jana ze Žatce (psali jsme o tom zde).

Jan ze Žatce

Muž známý též jako Johannes von Saaz (narozen asi 1350 - zemřel asi 1414) byl spisovatel a městský notář v Žatci. Psal německy a latinsky. Jeho Oráč z Čech je středověký spor o filozofických tématech, zejména o smrti, ale i o smyslu bytí. Dílo je bráno jako základ německé literatury.

Ten je symbolem humanismu a tolerance. Koncem 14. století byl Jan notářem a písařem v českoněmeckém Žatci, rektorem tamní latinské školy, je také autorem německy psaného díla Oráč z Čech. Závěr života pak strávil v českém prostředí v Praze jako písař Nového města.

Dílo Oráč z Čech

Právě dílo Jana ze Žatce má tvořit jedno z oddělení nového muzea. Dalšími bude slavná středověká minulost nebo působení Židů ve městě.

„Do muzea se bude vstupovat přes virtuální lávku, což bude znamenat příchod přes řeku Ohři i vstup do středověkého hradu. Chybět nebudou různé 3D animace,“ slíbil atraktivní náplň muzea Otokar Löbl.

Löbl je předsedou německého Nadačního spolku Žatec/Saaz, který se na přípravě muzea podílí stejně jako český Spolek rodáků a přátel města Žatec. Zástupci nadačního spolku a českých rodáků už vytvořili organizaci s názvem Ústav Oráče z Čech.

Ta bude mít na starost přípravu budování muzea i různé doprovodné akce, například přednášky a konference, které se začnou pořádat ještě před otevřením muzea.

S drahým projektem má pomoct EU

Nejisté zatím je, kde má muzeum být. V minulosti se uvažovalo o budově bývalého německého gymnázia, kde ale zůstává městská policie, která se proti původním plánům nechystá stěhovat jinam.

Další možností byl bývalý Posádkový dům armády. „Prohlíželi jsme si jej, ale jeho rekonstrukce pro potřeby muzea by byla velmi nákladná,“ vysvětlil předseda spolku rodáků Petr Šimáček.

Možnou variantou je i bývalý rabinát vedle synagogy. Sice má soukromého vlastníka, který má ale s městem Žatec i spolkem rodáků dobré vztahy.

„Předběžně odhadujeme, že vybudování muzea bude stát 50 až 80 milionů korun. Záležet bude na ceně a stavu vybrané budovy,“ řekl Löbl. S financováním by měly pomoci evropské dotace. Se stavbou muzea se počítá nejspíše v roce 2020.