VIDEO: Obří zkamenělý strom z uhelného lomu převezli na dvůr muzea

  • 3
Ústecké muzeum získalo zkamenělý kmen mohutného třetihorního stromu odkrytého v hnědouhelném dolu Vršany na Mostecku. Vzhledem ke svým rozměrům bude stát na dvoře muzea. Nejprve ho ale budou muset specialisté prohlédnout a zpevnit.

„Torzo kmene muzeu darovala Vršanská uhelná společnost v rámci dobrých vztahů za symbolickou částku jedné koruny. Obnažená část kmene měla několik dílčích příčných puklin, podle nich se kmen rozpadl na dvě hlavní části, z nichž ta větší vážila 5,5 tuny,“ přiblížil ředitel muzea Václav Houfek.

Zkamenělý kmen má průměr přes 130 centimetrů, obnažená část měla výšku kolem pěti metrů. „Jde však pouze o zlomek mohutného stromu, který ještě pokračuje hlouběji do podloží. Jeho stáří geologové odhadují na přibližně 20 milionů let,“ poznamenal Houfek.

Kmen objevili těžaři letos na jaře při těžbě meziloží uhelné sloje a přes léto byl součástí trasy uhelné safari pro návštěvníky lomu.

„Třetihorní kmen není bohužel impregnován křemenem v celém průměru. Jeho součástí je množství rychle větrající rozpadavé uhelné hmoty, navíc jeho jádro tvoří drolivá jílovito-písčitá výplň. Původní strom musel mít tedy dutý kmen, který byl postupně vyplněn jezerními a říčními uloženinami, které byly i v jeho okolí,“ přibližuje Houfek.

Kmen bude pod střechou, zpevněný a ošetřený

Muzejníci proto kmen zpevní ocelovými obručemi a zakonzervují ho. Do začátku zimy nad ním také vybudují zastřešení.

„V nejbližší době bude kmen podroben také zkoumání specialistů na fosilní dřeva, abychom se o něm samotném a procesech, které ho formovaly, dozvěděli co nejvíce informací. Již teď jsou na něm patrné různé zajímavé jevy, jako například povlaky krystalického dolomitu vyplňující praskliny v kmeni nebo zkamenělá pryskyřice.“ uvedla geoložka muzea Zuzana Vařilová.

Pozůstatků zkamenělých stromů má muzeum ve sbírkách víc, hlavně větví či částí kmenů. Většina z nich pochází ze starých hnědouhelných lomů převážně z okolí Ústí nad Labem, z oblasti Chabařovic a Trmic. K největším náleží dva kusy části pařezu borovice, z nichž větší má rozměry 100 x 80 x 80 centimetrů.

„Torzo nově objeveného fosilního kmene bude tedy nejen největším kouskem, ale skvěle doplní stávající geologickou kolekci ústeckého muzea. Kmen by měl v budoucnu navíc tvořit součást stálé expozice, která bude mimo jiné zaměřena i na historii dobývání uhlí v regionu a související rozvoj průmyslu v Ústí nad Labem,“ doplnila Vařilová.

Odkrytý kmen v lomu Vršany:

27. července 2015