Jan Peer u největšího modelu na výstavě - mostu v Ivančicích u Brna, který měří...

Jan Peer u největšího modelu na výstavě - mostu v Ivančicích u Brna, který měří pět a půl metru. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Litoměřicím vládne Merkur. Modely slavné stavebnice zaplnily muzeum

  • 1
Téměř sto modelů, které vznikly ze stavebnice Merkur, je až do 4. června k vidění v Litoměřicích. Na výstavu v tamním muzeu zapůjčil exponáty Jiří Mládek, který během desítek let vybudoval největší sbírku jedné z nejznámějších českých stavebnic.

Expozice nazvaná Fenomén Merkur mapuje historii legendární stavebnice od jejího počátku v roce 1920 až po současnost, návštěvníci si mohou prohlédnout také reklamní letáky a dobové i současné plakáty.

„V Litoměřicích vystavujeme pouze část sbírky pana Mládka. Všechny modely, které tu máme, sestavoval výhradně on. Některé vznikaly podle návodů a další jsou jeho originální nápady,“ sdělil kurátor výstavy Jan Peer.

Největším exponátem je model mostu v Ivančicích u Brna, který měří pět a půl metru. Mezi nejzajímavější patří kopie přístroje, kterým profesor Otto Wichterle vyrobil kontaktní čočky.

Dále jsou vystavené statické i pohyblivé modely dopravních prostředků a stavebních strojů, ale i velké kolejiště. „Některé modely si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet,“ doplnil Peer.

Stavebnice reagovala i na dobu, v níž se vyráběla. Na krabicích stavebnic ze třicátých let 20. století měl chlapec na obrázku na sobě kravatu, v padesátých letech mu ji vyměnili za pionýrský šátek.

Komentované prohlídky s autorem

„Jinak byla grafika úplně stejná, pouze se hodný chlapec změnil na hodného pionýra,“ poznamenal Peer.

Jiří Mládek sbírá Merkur celý život, díky tomu je jeho velký znalec. Nedávno například instaloval Hernu Merkur v Národním technickém muzeu v Praze.

„Pro muzeum v Polici nad Metují, kde se stavebnice vyrábí, zase sestavil Ocelové město podle románu Julesa Verna,“ sdělil kurátor výstavy.

Litoměřickou výstavu zpestří i komentované prohlídky s autorem modelů Jiřím Mládkem, proběhnou 27. dubna a 25. května.

„Navíc ve spolupráci s Technickým klubem mládeže v Litoměřicích a ústeckou filozofickou fakultou budeme 13. května a 3. června pořádat Dny 3D technologií. Na nich představíme trojrozměrný tisk a skenování. Návštěvníci si budou moci vyrobit letadélka z balzy,“ přiblížil Peer.