Porotci cenu nakonec přidělili Michailu Gorbačovovi. Ocenili tím jeho podíl na znovusjednocení Německa.

Porotci cenu nakonec přidělili Michailu Gorbačovovi. Ocenili tím jeho podíl na znovusjednocení Německa. | foto: Profimedia.cz

Muzeu v Ústí uteklo prestižní ocenění, získal ho Gorbačov

  • 1
Ústeckou výstavu Zapomenutí hrdinové o osudech německých antifašistů v poválečném Československu vybral magazín Die Zeit do finále Ceny Marion Dönhoffové za mezinárodní usmíření. Výstava vzbudila ohlas v Německu a na cenu ji nominovali sami čtenáři. Nakonec však muzeum cenu nedostalo.

Ocenění totiž získal bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. I tak je to ale pro muzeum velký úspěch.

Výstavní projekt Zapomenutí hrdinové vznikl na základě usnesení české vlády, jež se roku 2005 omluvila německým antifašistům za poválečnou perzekuci a dodatečně jim přiznala zásluhy na našem osvobození. Historici sesbírali 100 rozhovorů s žijícími pamětníky a ty posloužily jako podklad pro vybudování stálé expozice v Ústí a její putovní verze.

Výstavu už viděli v sedmi německých městech

Marion Dönhoffová, podle níž je cena pojmenována, byla legendární šéfredaktorka a spoluvydavatelka časopisu Die Zeit. Je považovaná i za nejvýznamnější publicistku poválečného Německa. Sepsala 20 knih, k jejím hlavním tématům patřily vztahy s východem Evropy. Rok po její smrti vznikla cena nesoucí její jméno.

Kandidáty na cenu každý rok nominují sami čtenáři Zeitu.

"Projekt Zapomenutí hrdinové rozhodně není v Německu neznámý. Naše výstava k tématu antifašistů z řad českých Němců za poslední dva roky procestovala sedm měst Spolkové republiky včetně Berlína, Mnichova nebo Drážďan a všude sklidila pozitivní ohlas," komentoval cestu do finále soutěže koordinátor projektu, historik ústeckého muzea Tomáš Okurka.

Kdo z nominovaných cenu získá, určila komise složená z předních osobností německého společenského života, mezi jinými v ní zasedl i bývalý prezident Richard von Weizsäcker. Porotci se nakonec rozhodli ocenit podíl Michaila Gorbačova na znovusjednocení Německa.

"Tato význačná událost slaví právě dvacetileté výročí, v takové konkurenci jsme měli těžko nějakou reálnou šanci. Ale už samotná nominace pro náš projekt hodně znamená," podotkl ke konečné volbě ústecký historik, který se zúčastnil slavnostního předání ceny v budově Německé činohry v Hamburku.

Ústeckým tam bohužel utekla i zvláštní cena, kterou získal humanitární německý projekt farmářské školy v Africe. Každá z cen se pojí s finanční odměnou 10 tisíc euro.

Loni hlavní cenu získal americký historik německo-židovského původu Fritz Stern věnující se moderním německým dějinám, předtím to byl Egon Bahr, někdejší ministr spolkové vlády, který platil za nejdůležitějšího a nejvlivnějšího rádce německého kancléře Willy Brandta, či Bronislaw Geremek, polský politik a historik, spoluzakladatel Solidarity a po revoluci ministr zahraničí a europoslanec.