Marcela Klepáčová z LoPe Fruit na Lovosicku při práci na výrobě moštu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Moštu bude méně. Jabloně na jaře pomrzly, hodně jich poničily i kroupy

  • 1
Úroda jablek, z nichž zahrádkáři i pěstitelské firmy dělají mošt, není příliš dobrá. V severních Čechách ho bude letos méně než v minulých letech. Ceny za zpracování jablek ale zůstávají stejné jako loni - 4 koruny za kilogram.

Lisováním jablek vzniká lahodný nápoj, který je zdrojem mnoha vitaminů, přírodního cukru, vlákniny a ovocných kyselin. Jablečný mošt obsahuje řadu antioxidantů, posiluje imunitní systém, srdce a krevní oběh.

Většina severočeských sadařů je z letošní úrody jablek hodně zklamaná. „Hodně toho na jaře pomrzlo a zbytek poničily kroupy,“ stýská si například Petra Krausová, ředitelka LoPe Fruit ze Šepetel na Litoměřicku.

„Z pohledu moštaře byla letošní úroda výrazně menší. Máme o třetinu méně klientů než loni,“ potvrzuje Miroslav Chobotský z moštárny Českého zahrádkářského svazu v Litoměřicích.

Ta drobným pěstitelům nabízí výrobu surového moštu z vlastní úrody. „Ve Velké Dominikánské lisujeme každý víkend již od konce září a odhadujeme, že budeme mít otevřeno do 6. listopadu,“ doplňuje Chobotský.

Jablka v moštárně umyjí, rozdrtí, vylisují a stočí do dovezených nádob. Minimální množství, které si zákazníci musí přivézt, je alespoň 60 kilogramů.

Regionální potravina kraje

Moštovat lze také v Šepetelích. „S lidmi, kteří v okolí mají zahrádky, se vždy domluvíme tak, aby jich jeden den bylo víc,“ vysvětluje ředitelka Petra Krausová.

„Vylisovaný mošt stáčíme do třílitrových krabic. Loni jsme zkoušeli i pětilitrové, ale zákazníci preferovali ty menší,“ dodává

Zemědělsko-potravinářská firma LoPe Fruit se ale hlavně soustředí na výrobu moštu z vlastních sadů. Obhospodařuje celkem 87 hektarů, na kterých pěstuje osm odrůd jabloní.

„Mošt vyrábíme hlavně z odrůd Idared, Jonagold, Rubín, Šampion a Melodie,“ vypočítává Krausová. Kromě čistě jablečného moštu připravují v Šepetelích také různé speciality.

„Začali jsme kombinovat jablko a zázvor. Lidem to chutnalo, bylo to žádané. Pak jsme zkusili jablečno-rakytníkovou šťávu s dužinou. S tímto nápojem jsme letos dokonce vyhráli titul Regionální potravina Ústeckého kraje,“ pyšní se.

„Dále vyrábíme jablko s aronií, což je keř s černými peckovitými plody, a od letoška také jablko-červený rybíz,“ pokračuje Krausová.

Surovina k výrobě koncetrátu

Veškerá produkce firmy směřuje na český trh, do zahraničí zatím nevyváží. „Do budoucna bychom chtěli exportovat na Slovensko, ale zatím k tomu nedošlo,“ doplňuje.

Jablečný mošt není jen nápoj, ale je to také důležitá surovina k výrobě mnohých potravin. Své o tom vědí v Trávčicích. Jablka tam lisují a z moštu vyrábí ovocný koncentrát.

„Ten se používá k výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů, nebo se dá naředit podobně jako sirup. Rozdíl je v tom, že koncentrovaná ovocná šťáva je čistě z přírodních látek, kdežto v běžném sirupu najdete všechno možné,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Severofrukt Václav Perger.

„Jablka vykupujeme z našeho regionu, ale i z větší dálky. Česká jablka od drobných pěstitelů bereme nejraději, mezi našimi zákazníky je o ně největší zájem,“ doplňuje ředitel Perger.

Ceny jsou závislé na nabídce a poptávce a pohybují se od 1,50 do 1,80 koruny za kilogram.