Restaurátorka Jitka Musilová a malby na plechu. | foto: Klára Mágrová

Přes tři sta let starý morový sloup v Rumburku zvelebují restaurátoři

  • 0
Sloup Nejsvětější Trojice se sochou Panny Marie Immaculaty, který už 336 let dominuje Lužickému náměstí v Rumburku, je momentálně ukrytý pod lešením. Zvelebují ho totiž restaurátoři.

„Právě teď máme technologickou přestávku, musíme počkat, až tmely, které jsme použili pro ochranu a zpevnění sloupu, zatvrdnou,“ uvedla na místě vedoucí restaurátorského týmu Jitka Musilová.

„Ještě předtím, než jsme sloup takto ošetřili, jsme museli odstranit nánosy nečistot, mechů a lišejníků,“ popsala první práce.

K práci na sloupu z roku 1681, který je kulturní památkou, se odborníci vrátí v polovině července a budou pokračovat v jeho zpevňování. Do konce září osadí vrcholovou kaplici kopiemi maleb na plechu.

Ty znázorňují Boha Otce, Ježíše Krista, Ducha svatého a Nejsvětější Trojici. Jako vzor pro nově vytvořené malby s motivem Nejsvětější Trojice posloužily restaurátorům čtyři dochované malby z roku 1833 uložené ve zdejším muzeu.

„Zkorodované plechy byly ze sloupu demontované v roce 1972. Kopie původních, velmi torzovitě dochovaných maleb jsme udělali barvami, které mají odolat UV záření, zasolení a povětrnostním vlivům. Malovalo se na nerezové plechy, aby se zabránilo zreznutí,“ upřesnila Musilová.

Navrchu je i zvonek

Zajímavostí sloupu je to, že se ve vrcholové kaplici nachází zvonek. Řetízek, kterým byl ovládán, vedl nevelkým dutým prostorem ve středu sloupu. Zvonek se na své původní místo vrátil v 90. letech minulého století po velké opravě.

Restaurátorské práce platí město Rumburk, které je vlastníkem morového sloupu. Letošní první etapa přijde na 300 tisíc korun. Druhá etapa je v plánu příští rok a zahrne ošetření všech soch stojících kolem ústředního sloupu.

U sloupu Nejsvětější Trojice v Rumburku se v minulosti pravidelně konala děkovná slavnost na památku ukončení morové epidemie, která město a okolní obce postihla v říjnu roku 1680.

Obyvatelé Rumburku ji poprvé pořádali v roce postavení sloupu. V 17. století se zavázali ji pravidelně opakovat.

„U sloupu se scházeli o první neděli po svatodušních svátcích, na kterou připadá svátek Nejsvětější Trojice,“ doplnila projektová manažerka rumburské Lorety Klára Mágrová.