Monarchisti v sobotu umístili na značku s názvem Hlinné cedulku s označením...

Monarchisti v sobotu umístili na značku s názvem Hlinné cedulku s označením Královská obec. (Krajská lídryně Jarmila Štogrová s šátkem) | foto: archiv Jarmily Štogrové

Značku s jménem Hlinné ozdobila korunka, monarchisté dostali 16 procent

  • 42
Královská obec. Takový titul zdobí vesnici Hlinnou na Litoměřicku obrazně i fakticky. Při volbách do Sněmovny byla místem, kde nejvýrazněji v celém Česku uspěla monarchistická strana Koruna Česká. Získala téměř 16 procent.

Aby nikdo nebyl na pochybách, kam přijel, monarchisté v sobotu na značku s názvem obce umístili také tabulku s korunkou.

Místem, kde byla tato strana v Česku nejsilnější, se Hlinná nestala náhodou. Z vesnice pocházejí hned tři členové krajské kandidátky z rodiny Štogrových. Jarmila Štogrová byla na listině jako lídr. Navíc měla Koruna Česká v celé vesnici nejvýraznější předvolební kampaň.

Levicový sever překvapivě zmodral, v kraji vyhrálo ANO

"Jako jediná strana jsme měli svůj leták ve vývěsce obecního úřadu," směje se Jarmila Štogrová.

Hlavní část stranické propagandy ve vsi prováděli příznivci monarchie osobně. "Mluvili jsme s lidmi, setkávali se s nimi na ulici i v hospodě. Peníze na nějakou kampaň totiž nemáme," podotkla Štogrová.

Do Hlinné navíc s voličskými průkazy přijeli volit i další příznivci strany z Litoměřicka a Roudnicka.

"Kdybychom ale hlasovali jen my a lidé na voličské průkazy, nemělo by to velký smysl. Důležité je, že hlasy nám dali i místní lidé. Že oni tady chodili s našimi plackami a pomáhali nám," zdůraznil manžel Štogrové Josef. Kampaň podle něj nebyla o jednotlivých tématech, ale o celkovém vedení politiky v Česku.

Monarchisté v Hlinné však kvůli nedostatku členů omezili prezentaci jen na svou vesnici, přestože pod místní obecní úřad spadají ještě další tři části. Možná proto skončila Koruna Česká s 24 voliči v Hlinné nakonec až jako třetí - o jeden hlas víc dostali komunisté, o osm víc hnutí ANO.

"Chceme do politiky vrátit noblesu"

V celém Česku získala Koruna Česká jen 0,17 procent. Vstup do Poslanecké sněmovny však sami monarchisté nepovažovali za reálný.

"Samotná účast ve volbách ale představuje naši myšlenku. Chceme ukázat, že politika se dá dělat i jinak. Chceme do politiky vrátit noblesu," zdůraznila Štogrová.

Výsledky voleb v Ústeckém kraji

Podle ní i dalších členů a příznivců monarchistické strany by konstituční monarchie v čele s králem pomohla celému Česku.

"Dál by nám vládli volení poslanci. Senát by ale vedle volených členů tvořili i ti, které by jmenoval král. A on sám je přece celý život vychováván a připravován k tomu, aby spravoval zemi," upozornila Štogrová.

Vedení země by tak podle monarchistů bylo zodpovědnější a správa veřejných věcí nepodléhala aktuálním touhám politických stran či jejich některých zástupců. Příkladem může být Lichtenštejsnké knížectví, kde má panovník velkou důvěru všech lidí.

Českým králem by podle monarchistů z Hlinné měl být Karel Habsbursko-Lotrinský, vnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karla I. Velkým přáním Štogrových je, aby podnikl přednáškové turné po českých univerzitách.

"A když by jel na přednášku do Ústí nad Labem, mohl by se stavit také tady u nás," zasnila se Jarmila Štogrová z "Královské obce Hlinná".