Odpůrci větrných elektráren na Moldavě tvrdí, že radnice chce lidi uplatit, aby neprotestovali proti další výstavbě. Ilustrační snímek

Odpůrci větrných elektráren na Moldavě tvrdí, že radnice chce lidi uplatit, aby neprotestovali proti další výstavbě. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Moldava lidem zaplatí proud. Úplatek, tvrdí odpůrci větrných elektráren

  • 14
Vedení Moldavy v Krušných horách, které podporuje stavbu větrných i slunečních elektráren, se rozhodlo přispívat místním na proud. Kritici v tom vidí snahu umlčet odpůrce před stavbou nových zdrojů energie.

"Na posledním jednání zastupitelstva v březnu jsme se dohodli, že zřídíme Fond obce Moldava. Něco na způsob fondu, který má Ústecký kraj," přibližuje místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík.

Peníze do moldavského fondu přitečou z fotovoltaiky a větrníků. V obci jsou tři větrné a jedna fotovoltaická elektrárna a její provozovatelé každý rok podle smlouvy dávají obci kompenzaci za to, že zde mohou podnikat a přinejmenším narušují vzhled krajiny.

"Ročně je to 350 tisíc korun. Plus to, co se vyrobí navíc, třeba při nečekaně výhodných povětrnostních podmínkách," říká Tvrdík. Loni získala obec nad plán dalších 300 tisíc korun. Právě peníze z "nadvýroby" budou tvořit základ fondu. Letos se v něm počítá s 250 tisíci, vedení obce plánuje, že první peníze rozdělí ještě v tomto roce.

Dotace by mohla být i na jízdné či na opravu fasády

"Lidé, kteří zde trvale žijí, by mohli dávat žádosti třeba na elektřinu. Moje představa je, že by dostali příspěvek až 3 000 korun na jedno odběrné místo. Nebo celoroční jízdenku na cestování dětí do škol či dotaci na opravu fasády," uvažuje Tvrdík. Na přesném fungování fondu se zastupitelé dohodnou až na květnovém jednání.

Elektrárny jsou na Moldavě předmětem vášnivých debat. "Mně to připadá jako snaha ovlivnit mínění lidí. Zvlášť když obec nemá územní plán a údajně se chystají další větrníky," říká Ivana Ježková, která proti elektrárnám protestuje.

Místostarosta popírá, že by se vedení obce snažilo příspěvky umlčet protestní hlasy lidí. "Žije zde hodně důchodců a nezaměstnaných, kteří těžko hledají peníze. A my si říkáme, že když už tady jsou peníze z alternativních zdrojů energie, proč je lidem nedat. Chceme, aby z toho lidé něco měli," uvedl Tvrdík.