Cvičení podle novinky. Němečtí demonstranti skončili v českých antonech

  • 2
Souhru a komunikaci cvičili čeští a němečtí policisté na hranici v Mníšku na Mostecku. Ověřovali si tak možnosti, které dává nová smlouva o policejní spolupráci mezi oběma zeměmi. Cvičení bude pokračovat i ve čtvrtek.

Díky nové smlouvě o policejní spolupráci mezi Českou republikou a Německem mohou od 1. října policisté na území druhého státu používat zbraň.

„Pro mě je důležité, že čeští policisté získávají na německém území kompetence německých policistů a obráceně, mohou pronásledovat pachatele, kam bude nutné,“ řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig před začátkem cvičení, které na několik hodin uzavřelo hraniční přechod z Mníšku na Mostecku do Deutscheinsiedelu.

Saský ministr vyzdvihl dobrou spolupráci na dva roky starém příkladu, kdy policisté v Praze a Lipsku zadrželi organizovanou skupinu dealerů drog a 2,3 tuny látky pro výrobu pervitinu.

„Nová smlouva je ale milníkem spolupráce, je to nejmodernější a jediná taková dohoda v Evropě. Možnosti policie se přiblížily realitě,“ prohlásil Ulbig.

Stovky policistů, těžkooděnci, psovodi, celní správa s nejmodernější technikou od sledovacích vozů s radary po speciální drony zde poprvé prověřovali nové možnosti spolupráce a předávání informací.

Fiktivní ekologická demonstrace

Na hranici se konala fiktivní ekologická demonstrace přecházející hranice.

„Setrvejte na místě, musíme zajistit vaši bezpečnost,“ hlásil před demonstranty do megafonu český velitel zásahu a ihned stejná slova zazněla od jeho německého kolegy.

„My se nebojíme,“ řval na ně dav. A za chvíli vzduchem svištěla dýmovnice i létaly PET lahve s vodou.

Z vysílaček českých i německých policistů zněly pokyny, začaly se řadit kordony těžkooděnců, v poutech končili první demonstranti. A němečtí občané s pouty mizeli v českých antonech.

Nová smlouva umožňuje policistům nejen střílet na území druhého státu, ale také zasahovat pár kilometrů za hranicí, v případě naléhavé potřeby dokonce na celém území sousedního státu. A to bez předchozího souhlasu druhé strany. Například při bezprostředním ohrožení života.

Zadrženou osobu smí omezit na svobodě místo šesti hodin až dvanáct a také eskortovat nebezpečného pachatele přes území druhého státu.

„Dohoda umožňuje lepší spolupráci obou policejních sborů, ať už se to týká drobné kriminality, která občanům vadí velmi, ale i kriminality závažnější, jako je pašování drog či terorismus,“ řekl náměstek českého ministra vnitra Jiří Nováček.

Akce pro 600 policistů

Středečního cvičení se účastnilo přes 600 policistů, dvě stě jich bylo z Česka. Stáli proti 160 figurantům. Demonstrace se účastnila česká, saská, bavorská i spolková policie a celní správa obou zemí. Na místě byli velitelé všech složek.

„První tři zprava to uzavřou,“ zavelel šéf těžkooděnců skupině, která ihned těly zatarasila jednu z ulic vedoucí k demonstrantům.

Další policisté začali odklánět přijíždějící vozidla. „Zdržení mi nevadí. Cvičení dělá mistry,“ řekla starší žena za volantem.

Ve čtvrtek policisty na přechodu v Krušných horách čeká pronásledování pachatele přes hranice do Žitavy nebo převoz nebezpečného pachatele z Německa do Čech.

„Tím naše společná cvičení nekončí. Byl bych rád, kdyby námětem toho dalšího bylo i zvládání teroristické hrozby,“ navrhl ministr Ulbig.

,