Patnáctiletý Jaroslav Zach, který našel v potoce v obci Leština pravěký nástroj zvaný sekeromlat.

Patnáctiletý Jaroslav Zach, který našel v potoce v obci Leština pravěký nástroj zvaný sekeromlat. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Mladík šel stavět hráz, našel při tom v potoce pravěký sekeromlat

  • 24
Patnáctiletý Jaroslav Zach vytáhl z potoka v Leštině na Ústecku vzácný úlovek. Našel pravěký nástroj zvaný sekeromlat, kterým se kdysi dávno opracovávalo dřevo. Nález daroval ústeckému muzeu, jež ho vystaví po otevření zrekonstruované budovy v létě příštího roku.

"Stavěli jsme u babičky v Leštině hráz na potoce. Vytahoval jsem ze dna kamení a najednou jsem držel v ruce tenhle kámen. Okamžitě jsem věděl, že jsem našel něco vzácného a běžel s tím domů," popsal okolnosti nálezu z letošních prázdnin Jaroslav Zach.

Vzpomněl si, že o něčem podobném se ve škole učili, když probírali dobu kamennou. Požádal otce, aby se přeptal v ústeckém muzeu. Když slyšel verdikt archeologů, byl na svůj nález náležitě hrdý.

Jde o výjimečný nález, tvrdí archeologové

"Tento sekeromlat může být starý až 7 000 let. Exemplář v tak výborném stavu a tak velkých rozměrů se na Ústecku doposud našel výjimečně," říká archeoložka Eliška Mezenská.

Pravěký nástroj měří na délku asi 20 centimetrů a váží přes dva kilogramy. Používal se nejspíš na opracování dřeva, příležitostně možná i jako zbraň.

"Nejnáročnější bylo vyvrtat díru pro topůrko. Používal se k tomu lukový nástroj, který točil dutou dřevěnou tyčkou, pod níž se sypal písek. Za hodinu práce postoupila o jeden až tři milimetry. To znamená, že provrtání nalezeného sekeromlatu trvalo skoro celý den nepřetržité práce," dodala archeoložka.

Mladý nálezce by chtěl "svůj" sekeromlat vidět někdy na výstavě. "A budu se dobře dívat, jestli nenajdu další," podotýká.

SEKEROMLAT

Pravěký nástroj zvaný sekeromlat.Kamenný nebo kovový nástroj, užívaný v mladším neolitu a eneolitu, sloužil i jako sečná nebo úderná zbraň, symbol bojovníka. Na jedné straně měl ostří sekery, na opačné zploštělý kladivovitý týl. Býval hlazený a nasazoval se na topůrko otvorem vyvrtaným uprostřed. (www.cojeco.cz)

Obec Leština