Sokoli v národním parku České Švýcarsko

Sokoli v národním parku České Švýcarsko | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

Po loňské mizérii vylétly ze severočeských skal desítky vzácných ptáků

  • 0
Na území Labských pískovců a v Národním parku České Švýcarsko vylétlo z hnízd 16 mláďat sokolů stěhovavých a 11 čápů černých. Ochránci přírody jsou tak letos spokojení. Loni totiž v ptačí oblasti nepřežilo chladné a deštivé léto jediné čapí ani sokolí mládě.

Ze zvláště chráněných druhů ornitologové monitorovali i výry velké, u nich se jim ale počet mladých zjistit nepodařilo. Mluvčí národního parku Tomáš Salov nicméně uvedl, že výři obsadili 17 teritorií.

"Z hlediska počtu mláďat to z roku 2014 činí spíše úspěšný rok, byť ne rekordní. To byl rok 2012, kdy bylo vyvedeno 22 mláďat sokolů a 16 mláďat čápů černých," říká Salov.

Počty mláďat u chráněných ptáků ovlivňují hlavně rozmary počasí, což se negativně projevilo právě v loňském roce. "Čápi jsou na výkyvy počasí citlivější. Loni to byla u nich čistá nula. Jaro a počátek léta byly mokré a chladné, což mláďata nepřežila," poznamenal Salov.

K úspěšnému vylíhnutí chráněných druhů pomáhá, že ochránci přírody uzavírají okolí míst, kde ptáci hnízdí. To je zejména v dutinách skal, kupříkladu v Labském údolí. Skály s prokázaným hnízděním ptáků jsou každoročně do konce června uzavřené pro lezení.

"S označením a hlídáním těchto objektů aktivně pomáhali horolezci Českého horolezeckého svazu," doplnil Miroslav Rybář ze Správy CHKO Labské pískovce.

Mláďata se rozlétnou po Evropě

Právě Labské pískovce jsou pro hnízdění sokolů stěhovavých v rámci střední Evropy klíčové. Mláďata se odtud rozlétnou do dalších míst, přičemž sokolí samičky migrují více.

"Dostáváme o nich hlášení například z různých částí Německa, dokonce i ze severní Itálie," podotýká Salov.

Oblast česko-německého pohraničí si dravci vybírají, protože je klidná a je v ní dostatek potravy, především holubů. Když se ovšem k hnízdu přiblíží člověk, sokoli můžou hnízdo opustit a jejich mláďata buď pojdou hlady, nebo se stanou snadnou kořistí pro predátora.

Letošní sezonu podobný incident poznamenal. V březnu kdosi porušil zákaz lezení na Gabrielinu věž, kde sokoli hnízdili. Správci parku pak ve vrcholové knížce našli tři podpisy lezců z Německa. České straně se nakonec viníky, kterým hrozila pokuta v řádu desetitisíců korun, nalézt nepodařilo (o případu zde).

Že by množství ptačích mláďat mohlo stále narůstat, je nepravděpodobné. Dvě desítky mladých ročně už se přibližují limitu, který je oblast schopná poskytnout. "Jsou tu hranice přírodních možností, teritoria začínají být obsazená," konstatoval Salov.