Opuštěné staveniště na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem

Opuštěné staveniště na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem | foto: Karel PešekMF DNES

Místo domu stojí v centru Ústí staveniště. Město neví, co s ním bude

  • 16
Místo plánovaného multifunkčního domu vedle paláce Zdar na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem je stále staveniště. Vedení krajské metropole zaplatilo před zahájením stavby archeologický průzkum, pak se ovšem nad ní vzdalo kontroly. Nikdo neví, kdy a co zde bude stát.

Ústecký magistrát v multifunkčním domě počítal s vytvořením centra služeb - lidé by si tam vyřizovali nové občanské průkazy a další doklady, stavební povolení a mohli tu oznámit i trvalé bydliště.

Vazby na politiky

Společnost UDES, investor stavby vedle paláce Zdar, už od svého vzniku měla vazby na politické kruhy.

Firmu zakládal v roce 2007 tehdejší zastupitel města za ODS František Nesvadba, předsedou dozorčí rady pak byla matka zastupitele za SZSP Zdeňka Šťastného Růžena.

Jenže místo toho už tam více než tři roky zeje staveniště, na němž se nic neděje. A nikdo neví, kdy se stavět začne a kdy bude hotovo. "Je potřeba stavební povolení, to je v řízení," říká Petr Novotný z firmy Real Garant, která stavbu projektuje.

Podobu projektu před městem tají. "Žádali jsme, aby nám investor nebo projektová kancelář ukázala vizualizaci. Ale oficiálně nám nebylo předloženo nic," řekl primátor Vít Mandík.

Radnice v současnosti nemá žádný nástroj, aby na dostavbu objektu tlačila a urychlila ji. "Zodpovědnou osobou je stavebník. Stavebník nemá městem stanoveny žádné podmínky," řekl Jaroslav Kouba z tiskového odboru města.

Postup radnice v tomto případu je přitom podivný. Město dává od stavby ruce pryč, ačkoliv do archeologického průzkumu místa před startem projektu investovalo v roce 2008 ještě za primátora Jana Kubaty 35 milionů korun. Zájem města o rychlou dostavbu by tak měl být přirozený. Jenže politici z radnice se kontroly nad projektem sami vzdali. A ne zrovna standardně.

Město ztratilo dozor nad stavbou

Zastupitelé schválili prodej parcely v červnu 2009 za 44,15 milionu společnosti UDES, která je investorem stavby. Město si přitom dalo podmínku, že UDES získá pozemek do vlastnictví až po vybudování druhého nadzemního podlaží. Jenže nastaly problémy, stavební úřad schválil jen stavební zajištění pozemku.

Firma se mezitím dostala do potíží a v červnu 2010 požádala město, aby svou podmínku zrušilo a parcelu na UDES převedlo hned. Jinak prý firma nezíská od banky úvěr na pokračování stavby. Žádosti zastupitelé vzápětí vyhověli, už 1. července převod parcely schválili. Tím se připravili o dozor nad projektem. Dnes má stavba nadzemní podlaží pouze jedno.

Za pozornost stojí i to, že v době rychlého převodu pozemku na UDES seděla v jejím představenstvu Věra Kalašová. Ta byla a stále je personalistkou ve firmě Severočeská stavební, jíž podle posledních údajů v obchodním rejstříku vlastní nejsilnější zákulisní hráč krajské ODS Patrik Oulický.

Kalašová už dnes v UDES nepůsobí, ale firma má na Oulického vazby stále. Dozorčí radě UDES předsedá Aleš Dostál, který je externím právníkem Severočeské stavební. Dostálova právnická firma pak sídlí ve "žlutém" domě vedle divadla, který Oulickému patří. "Nemám o projektu aktuální informace," sdělil Dostál.

,